Hydrangea macrophylla
Suurelehine hortensia

Hydrangea macrophylla
Sellist inimesekõrgust hortensiat Eestis ei kohta, meetrikõrgust aga küll (foto kõrval).

Aretatud väga palju erinevat värvi õisikutega sorte. Eripäraks on see, et õisikute värvus sõltub kasvukoha mulla happesusest ja rauasoolade sisaldusest. Reeglina happelisemas mullas võtavad õisikud sinisemaid toone, aluselisemas on valdavamaks roosad toonid.
Põõsaste säilitamiseks tuleks nad sügisel mullapalliga välja kaevata ja sobitada parajasse nõusse (ämbrisse, suurde potti jne.). Ületalve hoida keldris või mõnes teises püsivalt nullilähedase temperatuuriga ruumis. Tingimata tuleb jälgida, et taimed ei kuivaks pika talve jooksul kordagi läbi. Kuiva läbi kannatanud taimed järgmisel aastal ei õitse.
Varakult kevadel on kaval tuua hortensiad hoiukohast külmkasvuhoonesse, kus kevadine päike paneb nende pungad usinasti liikvele. Pärast öökülmade möödumist istutame nad peenrasse. Selliselt ajatatud istikud alustavad õitsemist suve esimesel poolel ja jätkavad seda tegevust kuni külmade saabumiseni, mida nad tervitavad lehtede purpurseks värvumisega.
Õnneks on siiski olemas üks vana roosaõieline sort, kelle nimi on kaduma läinud, aga kes sellele ebaõnnele vaatamata on suuteline Eestis talvituma. Sagedasti käitub ta püsilillena – tema võrsed külmuvad, aga kevadel kasvatab ta kiiresti uued ja nende tippudes avanevad juba juulis puhasroosad õisikupallid. Tegelikult on meil aias veel üks suurelehine hortensia. Tegemist on kirjulehise sordiga ´Tricolor´. See sort õitseb eelmise aasta võrsetel. Paraku need saavad talvel hukka ja nii jääb tal üle leppida vaid uute võrsete ja lehtede kasvatamisega. Tema showelemendiks on valged ja kollased laigud, mis võluvas korratuses lehtede servi kirjavad. Mahedama talve järel on ´Tricolor´ siiski meile ka oma ilusaid õisikuid näidanud.
Suurelehist hortensiat ei lõigata sügisel. Märtsis lõigatakse välja liiga vanad oksad. Samuti lühendatakse või eemaldatakse vigastatud oksad. Ülejäänusid kärbitakse ülemiste tugevate pungadeni.
Vajavad tuulevarjulist ja päikeselist kasvukohta rammusa, parajalt niiske mullaga.
Suurelehine hortensia on ehteks igale aiale!

Hydrangea macrophylla ´Tricolor´
´Tricolor´ meie aias õitsemas.