Tomatid ja kurgid ning teised aedviljad.

Tomatitaimede ja kurgitaimede müügiga alustasime aprilli keskel 2020 ja mai keskpaigaks oleme need kõik ära müünud. Panime oma kasvuhoonesse kasvama kõikide müüdud sortide proovitaimed. Sügisel, pärast degusteerimist, otsustame, milliseid neist pakume taimedena kevadel 2021. Aga, et asi igavaks ei läheks, siis külvame kindlasti ka uusi ja põnevaid sorte.

Mõningate tomatisortide kirjeldused on sellised:
1. Mato- punaseviljaline, varase valmimisajaga tomat. Viljad kaaluvad 90...100 g ja on lameümarad. Sobib kasvatada ka kilekasvuhoones. Tomatitaimed jäävad madalaks. Sort on vastupidav ruugehallitusele. Aretatud Jõgeva SAI-s..
2. Matina - 58 päevaga valmiv ümarate, punaste, maitsvate viljadega tomat. Viljad keskmise suurusega. Tema lehed sarnanevad kartulile, seepärast kuulub nn. "kartulitomatite" perre. Sobib samuti kasvatamiseks ka kilekasvuhoones.
3. Super Marmande - tuntud prantslaste madalakasvulise ´Marmande´edasiarendus. Kuna Marmande´le on omistatud Kuningliku Aiandusseltsi väga kõrgelt hinnatud auhind Award of Garden Merit, siis tuleb arvata, et "edasiarendus" on veelgi suupärasem. Suured, punased tomatid on lameümarad, ribilised. Mõne pirakamaga saad sõprade ees uhkustada - vaat, kui suur mul on, aga mis sinul on ette näidata! Hää lõigata pakse viile priskele võileivale, lõikuda salatiks või küpsetada pannil liha asemel mõnusaks ampsuks. Maitses olevat magusus ja happesus prantslaste arvates täpselt õiges vahekorras. Taim kasvab 70...100 cm kõrguseks.
.4. Polfast F1 - madalakasvuline ja väga varajane tomat (56 päeva)., pisut lapikud tomatid on ca 125 g rasked. Taimele moodustub 5...6 kobarat.
5. San Pedro - varane, punane, väga suureviljaline lihatomat. Kobarasse jäta kuni 5 vilja.
6. Krakus - suurte (250 g), tumepunaste viljadega lihatomat. Hiline. Vajab rikkalikult väetisaineid.
7. Amaneta F1 - suurepoolsete (170...210 g), punaste viljadega lihatomat. Väga varane. Viljad on ilusad. Tomatid viljuvad probleemitult sügiseni välja. Haigustele vastupidav hübriidsort. Tegelikult on viljad vaid pisut kogukamad, kui “Harju keskmisena” eeldaks. Meie arvates sünnib neid süüa küll. Taimed kasvavad 2...2,5 m kõrgeks.
8.Cindel F1- kõrgekasvuline, keskmise suurusega viljadega (100...120 g) tomat, mida pakume populaarse ´Bologna´ asendajaks. Sort on väga varajane, väga viljakas ja haiguskindel. Meie arvates ei ole sellel sordil ühtegi vähegi tõsisemat puudust. Eriliseks boonuseks on asjaolu, et taimed kasvavad normaalse kiirusega inimesekõrguseks ja siis nende kasv aeglustub silmnähtavalt, sest tomatid hakkavad valmima ja nendega tegelemine võtab tomatitaimel kasvulusti maha. Suureks plussiks loeme asjaolu, et taime lehed pole ülearu suured, mistõttu taimestiku liigse tihenemise oht kasvuhoones on oluliselt väiksem. Tema viljad ei paikne kobarates kenasti paarikaupa reas, aga see ei takista neil kasvamist.
9. Visa F1- varase kuni keskmise valmimisajaga (75 päeva), kõrgekasvuline tomatisort. Kobaras on 7...9 vilja. Meie tomatikasvatajad on lugenud selle heaks sordiks ja taimi pakutakse turgudel igal kevadel. Tomatid on erepunased, lapikümarad ja keskmiselt kuni 116 g rasked. Aretatud Jõgeva SAI-s. Sordi taimed on lehemädanikule resistentsed ja viljad ei lõhene.
Tolstoi F1 - on ´Cindel´iga sarnane. Tema viljad kaaluvad 80...120 g, aga on ´Cindel´i omadest tooni võrra tumedamad ja pisut väiksemad. Nende maitsele pole midagi ette heita. Sort on viljakas ja haiguskindel. Kasvab energiliselt üle 2 m kõrgeks ja on väga lopsakas. Vajab rohkem kasvuruumi, tema suured lehed ummistavad kergesti kogu kasvuhoone. ´Tolstoi´ on tasapisi kogunud populaarsust.
10. Moneymaker - väga populaarne sort möödunud sajandi 60...70 aastatest. Kasvab ca 2 m kõrguseks ja annab rohkesti punaseid, keskmise suurusega, ümmargusi, maitsvaid, hea lõhnaga tomateid. Esimesi vilju tasub oodata 78. päeval peale istutamist. Meie arvates on selle sordi kasvatamine kindla peale minek.
11. Golden Sunrise - kõrgekasvuline, kollaste viljadega sort. Tomatid on keskmise suurusega, tiheda viljalihaga, väga maitsvad. Esimese saagini kulub 65 päeva. Award of Garden Merit on selle sordi auhinnakapis.
12. Pokusa - väikeste, aga väga maitsvate, punaste viljadega nn. viinamarjatomat. Taimed kasvavad kiiresti kõrgeks ja mitmeharuliseks. Neile tuleb varuda rohkem ruumi.
Red Cherry - kasvab kõrgeks. Eemalda liigsed külgvõsud. Sobib kasvatamiseks suurtes pottides ja isegi avamaal, aga väga soojas kohas. Punased viljad on väikesed, väga maitsvad ja neid on kobarates palju. Kobaraid omakorda on taimel palju. Viljad ei lõhene.
Yellow Cherry - kõik on sama, mis punasel "kaksikõel", aga kollased tomatid on mahedama maitsega, tibake magusamad, neis on vähem happeid.
Indigo Rose - on kõrgekasvuline sort. 50 g. kaaluga tomateid on kobaras kuni 20 tk. Tomatid on valminuna lillakasmustad punase "põsega". Need on üsna maitsvad, aga nende värvus ei meeldi kõigile inimestele.
Sweet Million F1 - on samuti kirss-tomat. Tema kobaras võib olla kuni 100 tomatit. Punased, väikesed tomatid ei lõhene. Taim kasvab kõrgeks ja vajab tuge. Külgvõrseid tuleb vähemaks murda. Award of Garden Merit´iga pärjatud.
Bajaja - on rõdudel, talveaedades, aknalaudadel kasvatamiseks sobiv sort. Ta kasvab madala põõsana, mida pole vaja toestada ega külgvõsusid lõigata. Annab kasvuperioodi jooksul kuni 750 väikest, punast tomatit massiga kuni 10 g. Viljad on maitsvad. Hästi hooldatuna on pott tomatitaimega ja erinevas valmidusastmes tomatitega väga dekoratiivne..
Totem F1 - on ampel-kirsstomat. Tema punased viljad on pisut väiksemad, kui tavasortidel (diameeter 4 cm). Taimi ei kärbita. Sobib istutada rõdupotti, verandale. Ka selle sordi puhul ei vastanud tulemused ootustele ja me ei pöördu sordi juurde tagasi.
Chocolate Cherry - viljade valmimiseni kulub 70 päeva, kõrgekasvuline sort (2 m), mis sobib kasvatamiseks kasvuhoones. Külgvõsusid ei pruugi ära murda. Tomatid on 2,5 cm läbimõõduga, portveinipunased, pruunikate laikudega. Väga maitsvad, loetakse gurmeetomatiteks. Parima lõhna ja maitse saavutamiseks korja nad ära paart päeva enne täisküpseks saamist ja hoia neid mõni päev toas aknalaual. Naudi! Tõrvatilgana olgu mainitud, et leidub inimesi, kellele ei meeldi ei selle tomati värvus ega ka maitse eripära.
Tom Red- on tomatisort, mida sobib kasvatada amplipotis või rõdukastis. Ta ripub kuni 60 cm alla ja kannab palju väheldasi, erkpunaseid, maitsvaid ja mahlaseid vilju. Esimesi vilju võiks saada maitsta 63 päeva pärast.
13. Green Zebra - on väga omapärase välimusega tomat. Vili on ümar, keskmise suurusega (8 cm), roheline, kollaste triipudega. Taim kasvab kasvuhoones inimesekõrguseks ja vajab tuge. Külgvõrsed eemalda. Viljad olid tõepoolest omapärase välimusega ja üsnagi maitsvad, aga kuna saagikus oli väga kasin, siis loobusime ka selle sordi kasvatamisest.
14. Malle F1- varane, keskmise kasvuga sort. Kobaras 5...6 vilja. Tomatid on punased, kergelt lapikud ja kaaluvad 80...90 g. Reeglina viljad ei lõhene. Hea Eesti asi! Paraku on ´Malle´ ca 10 päeva hilisema valmimisega kui ´Cindel´ või ´Amaneta´.
15. Ananas - on unikaalse värvuskombinatsiooniga tomatisort. Viljade koor on oranž, aga sisu on punakas. Tomatid on väga maitsvad, magusad. Tomatid kaaluvad keskmiselt 120 g, aga suuremad isendid kuni 500 g. Taimed kasvavad 2 m kõrgeks. Ka juba pisut ülevalminud tomatid ei lõhene. 2019.a suvel haibiti see sort sedavõrd kõvasti üles, et otsustasime proovida, mida sort endast tegelikult kujutab.
16. Cuor di Bue- maakeeli "härjasüda" on suhteliselt hilise valmimisega sort. Gigantsed, roosad, südamekujulised tomatid võivad kaaluda kuni 600 g, aga keskmine viljade kaal on siiski 200 g. Loetakse üheks parema maitse ja lõhnaga tomatiks üldse. Vajab viljakat mulda ja korralikku hooldust. Meie arvamusel on tegemist maitsva tomatiga. Taimed on kiire ja lopsaka kasvuga. Taimed vajavad rohkem ruumi või neid tuleb sagedasti piirata. Raskete viljakobarate toestamine nõuab täiendavat sidumist. Härjasüdametega on olnud probleeme - seekord proovime Vilmorini firma (tegutseb aastast 1743) poolt pakutud seemnetest kasvatatud taimi.
17. Faworyt - on keskvarajane, suurte, roosaka jumega, lapikümarate viljadega sort. Tomatid kaaluvad kuni 400 g. Väga maitsvad, väheste seemnetega. Sort on väga saagikas ja haiguskindel. Loetakse suurepäraseks võileivatomatiks.
18. Brutus - keskvarajane sort, mille punased tomatid kaaluvad kuni (uskumatud) 2 kg. Tomatite läbimõõt ulatub 20 cm-ni, need on lapergused ja ribilised. Taim kasvab 2 m kõrgeks. Kobaras on kuni 15 õit. Kui soovid saada hiigelvilju, siis harvenda õied ära. Jäta kobarasse vaid 2...3 ilusat õit. Puhtatõuline lihatomat. Haiguskindel Tšehhi sort. Arusaadavalt nõuab korralikku ülessidumist! Pole ime, et sordil on Award of Garden Merit.
19. Noire de Crimea - tõlgituna siis ´Krimmi Must´. Tegemist on vana, Krimmist pärit sordiga. Tomatid on paraja suuruse (80...100 g) ja suurepärase lõhnaga. Viljad on kergelt lapikud, tumepunased, pruunikate ja roheliste laikudega. Taim kasvab 1,8 m kõrgeks. Meie arvamusel on tomatid maitsvad, neil on omapärane maitseerisus. Loomulikult jätab saagikus, võrreldes parimate tavatomatitega, soovida . Sellegipoolest väärib see sort kasvatamist eripärase vahelduse mõttes.
20. Black Russian - tegemist on omapärase värvitooniga (lillakaspunane + rohelist siin-seal) magusvürtsika tomatiga. Vili kaalub kuni 100 g. Viljade valmimiseni kulub 75 päeva. Taim ei anna ülemäära palju õisikuid, mistõttu kõiki külgvõsusid ei maksaks eemaldada. Tegelikult on tomatid tõesti lillakaspunased (värvus ei ole söömameelitav), lapikud ja üsna suured. Valminuna kipuvad lõhenema. Maitse on neil hea, magusa nüansiga, kest on õhuke. Minule läks paks lilla tomativiil võileival hästi peale, abikaasa eelistas tavalisi - punaseid.
21 .Tigerella – on erkpunane tomat oranžide triipudega. Väga varane (2 nädalat varem kui 'Moneymaker'). Tomatid kaaluvad 60...100 g. Maitselt mahemagusad. Hea haiguskindlusega. Taim 2 m kõrge. Väga saagikas (20 kg taime kohta). Tegelikult on tomatid üsna väheldased, tavalise maitsega. Meil nad ei hiilanud erilise varajasusega. Tohutu saagikus jäi valgusaastate kaugusele. Auhinnatud Award of Garden Merit´iga.
22. Red Pear - on kõrgekasvuline tomat, kes hakkab vilju valmis saama ca 80 päeval. Selgelt pirnjad, punased viljad on väga suured - kuni 250 g. Tomatid on lihakad, maitsvad. Nendest on hea lõigata pakse viile võileiva peale panekuks. Vili kinnitub taime külge selle kitsamast otsast. Tegelikult on viljad pastelselt punased. Nende maitse on mahe, aga ma ei nimetaks neid magusaks. Kaheharulisena kasvatades kandis taim rikkalikult saaki.
23.Fuji Pink F1-on tugevakasvuline sort. Tomatid on ühtlaselt ümarad, roosad, väga ilusad. Nii korvis kui ka viilutatuna vaagnal äratavad nad tähelepanu. Viljad on suured (180...200 g), magusapoolsed ja maitsvad.
24. Evelle - on Eesti varane sort. Kasvab kõrgeks ja kannab rikkalikult kuni 90 g tomateid. Need on lapikümarad, punased ja ei lõhene. Sort on hea haiguskindlusega. Positiivsena on tema tomatid suhteliselt ühesuguse suurusega ja õhukese koorega. On tituleeritud ka "parandatud Malleks", aga sisuliselt ta seda pole. Malle F1 on hübriidsort, Evelle ei ole. Evelle on Mallest mõned päevad varasem.
25. Petula F1 – on väga varane tomat. Tomatid on 80...90 g rasked. Väga hea haiguskindlusega. Taime kõrgus on kuni 2m. Tegelikult igatpidi tavaline, erkpunase värviga keskmine tomat.
25. Oranž Jaapani Trühvel - kasvab kuni 160 cm kõrgeks. Pirnjad (trühveljad), oranžkollased tomatid on 100...150 g rasked, väga maitsvad ja ilusad. Kobaras on 5...6 tomatit. Tomatid on tiheda viljalihaga, neist saab lõigata viile võileibade peale. Need on saanud kõrge hinde salatina pruukides. Talveks purki panduna nende koor ei hakka lipendama. Sügisel ära korjatud viljad valmivad pika aja jooksul järele saavutades ikkagi hea maitse
Must Jaapani Trühvel - kasvab 2 m kõrgeks. Kasvatatakse ka 2harulisena. Trühveljad viljad on mustjaspruunid, 100...150 g rasked, tiheda viljalihaga. Sobivad suurepäraselt salatisse või konserveerimiseks .
26. Inkade Aare F1- on kirjade järgi väga varajane, suur (250 g), kollane(oranž) punaste üleminekutega, maitsev lihatomat. Eriti ilus on tomatite lõikepind. Kobaras on 4...6 vilja, kasvuhoones võib saagikus olla kuni 18 kg /m2. Väidetavalt vastupidav enamusele tuntud tomatitõbedele. Vene sort.
27. Banaanist Jalad ( Banana Legs) - on ultravarane Vene sort. Väidetavalt annab uskumatul hulgal banaane meenutavaid tomateid. Taim kujundatakse 2...3 tüvelisena. Niiviisi saab taimelt vähemalt 5 kg vilju. Tomatid kaaluvad keskmiselt 80 g. Need sobivad kõigeks - salatiks, konserveerimiseks, mahlaks. Viimane ei meenuta värvilt kuidagi harjumuspärast tomatimahla!

tomato

 

Kurgitaimede sortimendi oli järgmine (ikka nii, et punasega on sordid, mis olid müügis):
1. Melody H- endiselt meie favoriit hapendamiseks sobivate kurkide seas( vaata foto allpool). See on lühikene hapendamise kurk, aga miski ei takista seda ka salatina lauale lõikuda. Tema saagikus on sedavõrd suur, et mõne taimega saavad pere vajadused igakülgselt rahuldatud.
2. Agnes F1 - uuem hapendamiseks sobiv kurk. Pakume seda kurki lootuses, et ta hakkab meile kõigile meeldima ning tõrjub "vana" Melody tasapisi kõrvale. Agnes sobib nii avamaale kui ka kasvuhoonesse. Väidetavalt on tal väga hea vastupidavus eba-jahukastele.
3. Adam F1- iseviljuv ja haiguskindel hübriidsort. Varajane, esimesed viljad 46. päeval peale tärkamist. Sobib nii avamaale kui ka kasvuhoonesse. Viljad väikeste kühmukestega, sobivad hästi hapendamiseks.Kurke võib südamerahuga ka salatitesse viilutada - need on täiesti mõruainevabad.
4. Telegraph F1- kuni 35 cm pikkuseks kasvav salatikurk. Pealt on tema koor kenasti sile. Mõruaineid ta ei sisalda.
5. Amazonka F1 - samuti pikaviljaline kurk.
6. Saladin F1 - on kibeainevaba salatikurk. Kurgid kasvavad 36 cm pikaks. Haigustele vastupidav.
7. Trilogy F1 - sarnaneb väga Melodyle. Sobib hästi nii kasvuhoones kui ka avamaal kasvatamiseks.
8. Superstar F1 - 25...30 cm pikkune salatikurk. Sile ja tumeroheline, hea maitsega. Sobib kasvatamiseks katmikalal.
9. Dirigent F1 - on väheldane hapendamiskurk. Saagikus hea, haiguskindel. Kurgid on mõruainevabad. Püsivad kaua peale korjamist "kikkis".
10. Profi F1 - varajane, partenokarpne, kibeainevaba, siledakooreline, väikeseviljaline sort. Sort sobib marineerimiseks, hapendamiseks, salatikurgiks. Väga viljakas.
11. Fitness F1 - on poolpikk, siledaviljaline ja kibeaine vaba salatikurk. Viljad on ca 40 cm pikad. Kasvuajal vajab sooja.

Kõrvitsaid on pakkuda kahte sorti:
Small Sugar - 110 päeva pärast saad korjata kuni 3 kg oranže vilju, mis on tihedad, mahlased ja magusad. Viljad säiluvad suurepäraselt
Rouge Vif d´Etampes - on vana hea sort. Seemnepakil antakse vilja raskuseks kuni 15 kg. Meil ta kasvas 2017.a. suvel kääriva kompostihunniku otsas ja sügisel pidin poja appi kutsuma, sest minusugune vana köbi ei tohi enam ränki tõsteid teha. Õnneks oli hoiuruumi uks 0,9 m lai ja sealt mahtusid oranžid kõrvitsad nibin-nabin sisse.

Suvikõrvitsatest pakume:
Black Beauty - kasvab kompaktse põõsana. Viljad on rohelised. Neid võib süüa värskena, praetuna, hautatuna, konserveerituna.

Põõsastill - kui jälgid, et taimel oleks piisavalt vett ja toitu, siis pole 2 meetriseks sirgumine talle probleemiks.

Kõik kirjeldatud taimed on kasvatatud potitaimedena.

 

Aastatega oleme kinnistunud põhiliselt sordile ´Melody´. Meie ise kasvatame kurke kasvuhoones. Siiani pole nad tomatitega tülli läinud. Kuuldavasti on ´Melody´ nõus kasvama ka väljas. Mõruaineid pole me teda süües tuvastanud. Ta on iseviljuv ja väga varajane.

´Profi´

2017.a oli meil põhisordiks ´Profi´. Ilmselt, kui nende kahe sordi kurgid kõrvuti panna, võrrelda ja maitsta, siis vast mingi vahe on. Eraldivõetuna tundus ´Profi´ sarnanevat ´Melody´ga, nagu kaks tilka vett. Ka ´Profi´ andis tüdimuseni palju kurke - jätkus nii värskelt söömiseks kui ka hapendamiseks. Ja tegelikult olevat 2017.a suvi olnud kurkide tarvis kehvapoolne ...

Kurk tahab rahulikult omaette kasvada. Ta ei salli, kui tema lehestikus asjata sobratakse või tema vääte "sobivamale" kohale ümber tõstetakse. Koonerdamata antud sooja kastmisvee eest on ta tänulik ja kui vett ka lehtedele piserdatakse, siis selle vastu pole tal midagi. Liigsoojadel suvepäevadel piserdan kurke kasvuhoones mitu korda päevas ihusooja veega. Mõnel aastal ja mõnel sordil kipub algul isasõisi rohkem olema kui kurgihakatisega õisi. Sellisel puhul soovitatakse peaharu latv maha kaksata - kõrvalharudele moodustuvad eelistatult emasõied.

Igal aastal oleme pakkunud ka mõnda salatikurgi sorti. Nendel on vähemalt 20 cm pikad viljad. Reeglina on need kurgid pealt siledad, seest väheste seemnetega (ei ole vesised) ja hea maheda maitsega.

´Black Russian´
´Red Pear´
´Petula´
´Malle´

Cindel ja Malinovski
´Fuji Pink´ tomat näeb välja täpselt samasugune, kui pildil olev ´Malinovski´.

Tomatitest on meie lemmikuks jäänud ´Cindel´. Ta on suhteliselt varane, väga saagikas ja tal ei ole vilja kinnituskoha ümber mingeid jamasid. ´Amaneto´ on temast pisut suuremate viljadega, aga ka igati asjalik. Tegelikult on temaga äravahetamiseni sarnased ´Brooklyn´, ´Mariza´ ja ´Tolstoi´. Maitsevahe eristamiseks peab suur mekkimise asjatundja olema. ´Brooklyn´ on pisut muhklikum, sitkema koorega ja tahkema sisuga. ´Mariza´ on kolleegidest tsutike kogukam. ´Tolstoi´ kipub kinnituskoha ümbruse jätma nõksuke kollakaks ja on kolleegidest väheldasem. Kõik kõrgekasvulised sordid kasvavad kenasti ca 2...2,5 m kõrguseks. Sinnamaani sirgununa on sügis kohale hiilinud ja tomatite kasvuhoog raugeb. Möödunud aastatel eemaldasin tomatitaimedelt alumised lehed selle kobarani, mille viljad värvuma hakkasid. Nüüd kaksan esimese kobara valguse kätte juba varem ja mulle tundub, et tulemus on parem. Kastan tomateid 2x nädalas, üsna põhjalikult ja vett nende lehtedele püüan mitte lodistada. Pikemalt jorutamata eemalda sellised lehed, millele on tekkinud kahtlased laigud. Vii need kasvuhoonest välja ja põleta. Seenhaigused võivad kiiresti võimust võtta. Umbne kasvuhoone on tomatite surm. Päevasel ajal vastamisi avatud uksed/aknad tekitavad tõmbetuule, mis hoiab õhu kasvuhoones kuivana ja ei lase temperatuuril liiga kõrgele tõusta. Õitsemise ajal raputa taimi iga kord, kui juhtud kasvuhoones patseerima. Niimoodi mängid mesilasi, keda kasvuhoones võib nappida.

´Cindel´

´Cindel´id silma rõõmustamas.

Nüüdseks oleme kõrvale jätnud paljud veidrad (nn. "huvitavad") sordid. ´Härjasüda´ annab taime kohta vaid paar vilja, ´Ploomitomat´ on madal nässakas põõsa moodi asjandus üsna maitsetute viljadega jne. Sellegipoolest külvame igal kevadel kasvõi enesele lustiks mõnda "teistmoodi" sorti. Arvamusi juba kasvatatud sortide kohta leiad ülaltpoolt sordikirjeldustest.