Mõru ravitseja.
Kui sul aias kasvab kollane emajuur (Gentiana lutea), siis tasub teada, et oled muuseas saanud kõige mõrudama (kibedama) loodusliku aine omanikuks. Nimelt sisaldavad tema lihakad juured glükosiide amarogentiini (58 milj. mõrususe ühikut, ehk looduslik rekord) ja gentiopikriini (12000 mõrususe ühikut). Kuid millist kasu on ainetest, mida ei kannata suhu pista!? Mõruained on lausa hädatarvilikud, kui mõni jook või söök kipub kätte liiga imalaks minema. Nii ongi kollane emajuur näiteks kuulsa Angostura bitteri, millega maitsestatakse paljusid tuntud kokteile, koostisosaks. Emajuurtest on kasu ka mitmete kääritatud jookide valmistamisel. Austerlased (Euroopa mäestikud on kollase emajuure koduks) valmistavad temast eripärast likööri. Kui soovid juuri kasutada jookide või toitude mõrustamiseks (maitsestamiseks), siis tuleb juuri välja kaevata ja koheselt kuivatada kevadel (siis on mõruainete sisaldus nendes kõige suurem).
Kollane emajuur on hõivanud vägagi väärika koha ka ravimtaimede peres. Droogina kasutatakse enamasti kuivatatud juuri, aga ka värskeid lehti. Juuri kaevatakse ravimise otstarbeks välja sügisel, siis on nendes leiduvate erinevate suhkrute sisaldus kõrgeim. Parima ravitulemuse saavutamiseks peaksid need olema vähemalt 5 cm jämedused. Juurtel on põletike- ja mädanikevastane toime ning nad aitavad väljutada sooleparasiite. Emajuurtest on aegade hämarusest saadik saadud abi maksa- ja eriti seedehäirete korral ning isutuse ja jõuetuse puhul. Viimastel juhtudel valmistatakse peenestatud juurtest viinaekstrakt (vahekorras 1:1) või kangemast alkoholist (70%) tinktuur (1:5). Neid manustatakse 3 korda päevas 20 tilka korraga.
Kollane emajuur äratab aias kindlasti tähelepanu. Tal on eriliselt kauni tooniga (hallikas-sinakas-rohelised) suured lehed, mis eriti suve esimesel poolel sarnanevad natuke sinihalli hosta omadele. Alates juulist kõrguvad alumiste, suurte lehtede kohal tugevad varred kollaste õitega ulatudes kuni 1,2 m kõrgusele. Juured on tal lihakad, erilise lõhnaga. Peajuur võib olla kuni 1 m pikk ja kaaluda värskena kuni 7 kg. Kollase emajuure kasvukoht peab olema püsivalt parasniiske, viljakas ja eelistatult päikeseline. Samas kasvab ta väga edukalt ka poolvarjus. Kord juurdunud taime ei tasu solgutada – ta on valmis pool sajandit ühel kohal kasvama. Seemned külva kohe sügisel, kui nad on valminud. Ära seemneid mullaga kata, võid neile raputada vaid veidike sõelutud ja umbrohuvaba komposti. Seemikud arenevad väga aeglaselt. Nad õitsevad esimest korda alles 3. -7. aastal pärast tärkamist. Külma kollane emajuur ei karda.
Jüri Annist