Kuulsad naisaednikud Jennie Butchart

Sunken Garden - on aprilli keskpaik, suur õitsemine pole veel alanud.

Teisel pool maakera, Kanada läänerannikul, saab näha üht väga suurejoonelist aeda - The Butchart Gardens. Selleks, et ligi 1 miljon külastajat, kes aastas selle maakera servas oleva aia oma sõidusihiks on seadnud, ilma suurema piletisabata sisse saaks, on piletimüük korraldatud sarnaselt kiirtee maksu võtmisega. Aia lähedal aeglustad oma auto kiirust, jõuad pikkamööda kassaluugini ja ulatad raha allasuristatud akna kaudu kassaneiule ning oledki arvatud külaliste sekka. Kassasid on päris mitu, mistõttu autode laviin on pidevas liikumises. Sind ootab 22 hektaril üle 1 miljoni taime ligi 700 erinevast liigist ning sordist, mis kindlustavad hooaja jooksul pideva õitsemise. Aed on vapustavalt hästi hooldatud. Räägitakse, et suvel on aias tööga hõivatud 800 inimest, talvel 400. Aia briljandiks on Sunken Garden. Täiesti fantastilise mulje jätab jaapani aed, eriti siis, kui pole olnud õnne Jaapanis viibida. Järgneb klassikaline itaalia aed. Roosiaed on suvel kirjeldamatult õierikas. Vahelduseks mõned tiigid suursuguste purskkaevudega ja grupike indiaanlaste tootemisambaid. The Butchart Gardens peaks olema üks vägevamaid siiani eravalduses olevaid showaedu maailmas. Suveõhtutel korraldatakse aias valgusvaatemänge, ilutulestikke ja kontserte. Samalaadset lusti pakutakse ka Jõulukuul.

Alguse sai kõik tsemenditööstur Robert Pim Butchart´i (1856-1943) võluvast abikaasast Jenniest (1866-1950), kes ei olnud nõus niisama kodus aega surnuks lööma. Kuna tsement tõi raha ojana sisse, siis ettevõtlik Jennie otsustas vabastada oma mehe murest - mida küll rahaga teha? - ja suunas selle kullendava voolu tagasi sinna, kust see alguse sai. Nimelt ta asus haljastama ammendatud lubjakivikarjääri, mis paiknes nende kodu lähedal. Endine edukas kaupmees Robert haistis, et Ameerika läänerannikul asuvad lubjakivi leiukohad on tõeline Eldorado. Ta ostis 1904.a. Vancouver Island´ile maavalduse, rajas kaevanduse ja tsemendivabriku ning lasi ehitada elumaja. Kuna äri oli edukas ammendusid suhteliselt väikesed kivimurrud kiiresti.
Jennie juhatamisel kujuneski vanast kivimurrust hurmav Sunken Garden. Innustununa pikkadel reisidel nähtust rajasid abikaasad 1908.a. jaapani aia. Riburada järgnesid teised aiaosad. Nende disainimisele kaasati mitmeid nimekaid aednikke. Robert oli Jennie hobiga väga rahul. Tal olid nüüd ideaalsed tingimused, et kaiffida oma lemmiktegevust - eksootiliste lindude kasvatamist. Nii juhtuski, et 1920.a. külastas nende aeda juba 50000 inimest. Alates 2001.a. juhatab aeda Butchartite 3 põlve järeltulija neiu Robin- Lee Clarke.

Paljude arvates on tegu ühe vaatemängulisima inimkätega loodud objektiga. Proovige, naised, oma võimeid ja alustage lihtsalt otsast...

Jaapani aed
Itaalia aed
Rossi purskkaev