Kuulsad naisaednikud Beth Chatto

Kui rännuteed viivad sind Essexisse, mis ei ole Londonist ülemäära kaugel, siis asuta ennast kindlasti külastama Beth Chatto Garden´it Elmstead Market´i lähedal. Proua Beth alustas aia rajamist 1960.a. Kuna Chatto perekond loobus viljapuude kasvatamisest, siis oli iluaia rajamine asjade käigule üsna loomulikuks jätkuks. Ülesanne ei olnud siiski kergete killast. Maatükk koosnes väga erinevate looduslike oludega aladest. Oli kohti, mis olid ülemäära kuivad, mõned nõokohad olid aga suisa sood. Leidus kruusaseid kohti, aga ka nätskelt saviseid.


Osava aednikuna rajas proua Beth suure aia, mis koosneb erinevatest osadest - Gravel Garden, Woodland Garden, Water Garden, Long Shady Walk, Reservoir Garden and Scree Garden. Seejuures ei eristu aiaosad üksteisest mingite rangete piiretega. Vastupidi - sa lihtsalt jalutad ja naudid avanevaid vaateid. Mingil hetkel adud, et Ohoo! olen sattunud väga veerohkele vaatemängule. Samas märkad, et ümberringi on kuiv ja krõbisev kruus, mida ilmestavad sukulendid. Aiakülastusele lisab väärtust asjaolu, et Beth Chatto on rajanud ka puukooli, kus tema palgatud aednikud paljundavad taimi ja aia külastajad saavad neid osta. Kuna proua Beth´i aias on alati jalutamas ehedaid Inglise eakaid prouasid, siis on sul olemas unikaalne võimalus sättida ennast kassasabas nendega jutuotsale ning kuulata ilusat, slängist rikkumata, inglise keelt. "Tänutäheks" casual vestluse eest nihkuvad vanaprouad osavalt sinust sabas ettepoole, aga kas tasub seda neile pahaks panna!
Erinevate aiakoosluste vaatlemine ja hooldamine on proua Beth´ile andnud tohutu kogemuse, mida tal ei ole kahju jagada teistega. Ta on kirjutanud terve hulga aiaraamatuid. Esimene neist "The Dry Garden" ilmus 1978.a. Nüüdseks on neid kogunenud oma kümmekond tükki (tõlkeid ei oska siinkohal kokku lugeda). Mul on tuliselt kahju, et tema raamatuid ei ole (vist) tõlgitud eesti keelde.

Vasakul proua Beth Chatto kohtumas Eesti aiafännidega. Suvi 2009.

Beth Chatto on käinud oma aiarajamise põhiprintsiipi - iga taim tuleb istutada temale sobivale kohale - loengute kaudu tutvustamas Euroopas, Ameerikas ja Austraalias. Tema määratu aiandust propageeriv tegevus on leidnud ohtrat tunnustust erinevate aurahade, -kirjade ja -nimetuste kaudu, mis talle aastate jooksul on omistatud.

1923.a. sündinud proua on endiselt väga tegus. 2009.a. suvel kohtus ta isiklikult Eesti dendroloogidega, kes oma Inglismaa-käigul ka proua Beth´i aeda väisasid.