Kuulsad naisaednikud Ellen Wilmott

 

Ellen Wilmott elas Inglismaal aastatel 1858-1934. Ta rajas ühe Inglismaa ilusaima eraaia Warley Place´s Essexis Brentwoodi lähedal. Tol ajal loeti teda aiakujunduse iidoliks. Ta oli aiafänn pealaest jalatallani. Ta pidas üleval karjakaupa aednikuid, kes pidid hoolitsema tema aia eest. Iga umbrohulible, mille ta oma aiast leidis, ajas teda hüsteeriasse. Ta organiseeris ekspeditsiooni Hiinasse, et hankida oma aeda uusi taimi. Samuti tellis ta taimi kust iganes suudeti need talle elusana kohale tuua. Samas oli ta selline naine, kes ei andnud ega müünud oma taimi teistele aiapidajaile. Räägiti, et kui ta kellelegi andiski mõne taime, siis oli see kindlasti sedavõrd invasiooniline, et muutus kiiresti aia nuhtluseks. Ometi oli ta ka aiandusklubide eesttõukajaks. Oma elupäevade lõpuks oli ta kulutanud kogu oma varanduse aia peale. Ta hakkas haiglaselt kahtlustama igaüht, et need on tema aiast taimi varastanud.

Praegu hoolitseb tema aia heaolu eest Essex Wildlife Trust. Eluhoonetest on alles vaid varemed. Aiast on säilinud mõned fragmendid. Külastuseks tarviliku päevapassi saab naabruses asuvast Abbotts Hall Farm´ist. Kuid vaatamisväärsed on pargid/aiad, mida Ellen Wilmott aitas kujundada. Üks selline on näiteks Spetchley Park Worcesteri lähedal. See park kuulub "ainult tühised" 400 a. Berkeley´de perekonnale, mille liige oli ka Elleni õde Rose Berkeley. Väidetavalt on park siiani selline, nagu proua Ellen selle kujundas. Pargis asuvas Berkeley Castle´s oli Winston Churchill redus II ilmasõja ajal, kui Londoni pommitamise aegu oli pealinnas liiga ohtlik resideeruda. Igal aastal käib ainuüksi detsembris pargis korraldatavat valgusvaatemängu vaatamas üle 10000 inimese.

Ellen Wilmott´i nimi või tema aia nimi on jäädvustatud vähemalt 60 erineva taime nimesse. Näiteks Potentilla nepalensis ´Miss Wilmott´, Epimedium × warleyense, Syringa vulgaris ´Ellen Wilmott´ jne. Hiid-ogaputk Eryngium giganteum kannab inglise keeles rahvapärast nimetust "Miss Wilmott´s Ghost" (tõlkes - Miss Wilmotti tont). Olnud nii, et nendes aedades, mida proua Ellen külastas ja mida ta igavateks pidas, hakanud mõne aja pärast kasvama üsnagi invasioonilised, aga vägagi omanäolised, hiid-ogaputked. No mis teha, kui mõnel daamil kohe näpud muidu rahu ei saa, kui peotäis seemneid on maha puistatud!