Lihtõielised hariliku ebajasmiini sordid.

´Lemoinei´ - tegelikult pani see sort aluse nn. Lemoinei grupile ebajasmiinidele. 1884.a. hübridiseeris prantsuse aednik M.Lemoine kahte ebajasmiini P.coronarius´t ja P.microphyllus´t. Saadud ebajasmiin oli madalakasvuline (1,2...1,5 m kõrge) põõsas, millel oli rikkalikult puntidena suuri lihtõisi. Õied lõhnasid hurmavalt. Nüüdseks on aretatud terve rida kloone, mis kõik kuuluvad Lemoinei gruppi.
'Avalanche' (Lemoinei-grupp)
1,3 m. Poolpüstiste võrsete ja väikeste lehtedega põõsas. Rikkalikult valgeid, tugevasti lõhnavaid, väikesi lihtõisi. Õite raskuse all kaarduvad oksad allapoole. Sarnaneb 'Phicoga'. 1896.
'Phico'(Lemoinei -grupp) Tihedam ja kõrgem kui 'Avalanche'.
'Erectus' (Lemoinei-grupp)
1 m.
Peenikeste püstiste okstega hekipõõsas õitseb väga rikkalikult puhasvalgete, eriti tugeva lõhnaga lihtõitega. 1890.
'Insjön'(Lemoinei-grupp)
1,5 m. Kandilise kujuga erakordselt külma- ja kahjuritekindel põõsas. Suured tugevasti lõhnavad valged lihtõite kobarad.
´Silberregen´ (Lemoinei - grupp) madal, väikeste lehtedega, väga rohkelt õitsev põõsas. Õied levitavad tugevat lõhna. Nad on lihtõied.
´Waterton´(Lemoinei -grupp) 1,5 m kõrgust põõsast kaunistavad kuni 4 cm läbimõõduga valged õied, mille olemasolu on kaugelt ninaga määratletav.

Omaette grupi moodustavad sordid, mille õite keskosa on tumedam (tavaliselt purpurne). Seda nimetatakse purpureo-maculatus grupp. Paraku kardetavasti on selle grupi sordid 5. tsooni taimed ja võivad karmil talvel hukka saada:
'Belle Etoile'
2 m. Tugeva lõhnaga puhasvalged, suured, roosakaslillade südamikega lihtõied. Selle sordi teeb hinnaliseks just lillakas õite keskosa. Iga üksik õis on esmakordsel nägemisel harjumatult suur.
´Beauclerk´- 1938 aastast pärit lihtõieline (õite läbimõõt kuni 6 cm) sort. Õite keskosa on purpurne. Kasvab 1,8 m kõrgeks. Auhinnatud.
´Bicolor´, Galathee´, ´Nuage Rose´, ´Sybille´ on samuti kahevärvilised sordid. Neist viimane taaskord auhinnatud.

Järgmisesse punti panen mõned omapärased sordid:
"Variegatus" - Kreemiga kirjatud lehtedega sort. Meetrine (või pisut enam) mütsakas. Valged õied on lõhnavad. Auhinnatud.
"Yellow Hill" - Uus sort, mille noored lehed on kollased. Põõsas kasvab ca 1,5 m kõrgeks ja jätab küll sellise mulje, et lehemütsaku tipp on kuldse lumega kaetud. Õied on tal ühekordsed, valged, aga tugevasti lõhnavad
"Innocense" - on sort, mille lehed on kollaseträpsulised. Põõsas kasvab 1,5...2,0 m kõrgeks ja õitseb väga rikkalikult suurte lihtõitega. Õied lõhnavad tugevasti.

Calmia Istikuäris püüame hoida müügil 2..3 sorti lihtõielistest ebajasmiinidest. Infot täpse sortimendi ja hindade kohta saame anda telefoni teel.

 


Philadelphus coronarius ´Variegatus´
Ebajasmiin ´Belle Etoile´ õis.
Selle kollasekirjute lehtedega kaunitar kannab nime ´Innocense´. Sipelgas on tulnud uurima, et mis see küll nii isuäratavalt lõhnab?
Philadelphus ´Innocense´
´Innocense´ õitseb väga rikkalikult. Tema õite lõhna on tunda väga kaugele.