Kalifornia ebaküpress Chamaecyparis lawsoniana

´Spek´

Kalifornia ebaküpress.tikub meie olude tarvis olema pisut külmaõrn. Ometi leidus neid Tallinna aedades ja paljundatudki on nad siinsamas. Temaga püütakse ikka ja jälle hakkama saada, sest teist nii sinist igihaljast taime annab otsida. Noori taimi võiks talveks külgedelt kuuseokstega katta. See aitab lumel ümber puu pidama jääda. Päikesepõletuse vastu tuleks talle ümber siduda marli või õhuke hele riie või varjutuskangas.
Vajab päikselist kasvukohta, mis oleks tuulte eest varjatud. Tavaline aiamuld sobib talle kenasti.
Kalifornia ebaküpressi sorte "Ellwoodii" ja "Alumii" armastatakse Euroopas väga nende omapärase hallikassinise tooni ja parajalt kasina kasvu tõttu ( 10 aastaselt on nad 1,5...1,8 m kõrged). Parimaks "siniste" seas loetakse sorti "Spek" (Euroopas sagedasti nimetatud "Glauca Spek", meil rohkem tuntud nime all "Glauca"), mis on ka üks külmakindlamatest. Sort pärineb 1942.aastast, aretajaks oli Johan Spek Boskoobist.
Eestis on paljundatud ka vana sorti "Fletcheri", mis näeb välja, nagu "Ellwoodii", aga kasvab kiiremini ja sirgub suuremaks.

Kollaste kalifornlaste seas tasuks proovida sorti "Yellow Spire". Moodsamal ajal arvatakse, et meil võiks kesta lätlaste sort ´Dzintra´. Meie aias on ta alates 2007.a. suvest elus püsinud.

Kalifornia ebaküpressile tuleks valida tuulevarjuline kasvukoht, mis oleks varjatud keskpäevase päikese eest. Värvus tuhmub roheliseks liialt varjus (mõningane päike on õige värvuse tekkeks tarvilik), täispäike aga põletab ta ära. Muld olgu mitte liialt viljakas ja soovitavalt niiskemapoolsem. Seisvat vett ei talu.

Paraku said 2002/03 külmal talvel kalifornia ebaküpressid massiliselt hukka. Ka parempoolsel pildil olevast puust on nüüdseks vaid mälestus.