Nutka ebaküpress Chamaecyparis nootkatensis uus nimekuju on: Xanthocyparis nootkatensis

Nutka ebaküpressi eristab teistest ebaküpressi liikidest see, et soomused on tal alt ja pealt üht ja sama värvi, sinakasvalkjad ribad soomuste alumisel küljel puuduvad. Soomused on rohelised või sinakasrohelised.

Pärit on ta Põhja - Ameerika Vaikse ookeani rannikualalt. Kasvab looduses kuni 40 m kõrgeks puuks. Kasvab aeglaselt. Arvestatavad mõõtmed saavutab alles siis, kui alustab oma eksistentsi kolmandat sajandit. Teadaolevalt on vanim puu 3500 a. vana, paraku on ta selle aja peale siiski "juba" iluveaga - ta on nimelt seest õõnes. Esmakordselt on nutka ebaküpressi kirjeldanud Archibald Menzies 1793.a. Euroopasse toodi ta 1851.a. Tegemist on okaspuuga, kelle sarnase siluetiga (eriti need kitsavõralised sordid) teisi igihaljaid puid pole palju võtta. Mõne nutka ebaküpressi aeda istutamist tasuks kindlasti kaaluda.

Küllalt külmakindel. Meil haruldane. Kuid peaks meie kliimasse sobima, kuna on harjunud niiskema õhuga ja nätskema pinnasega. Ei talu põuda ega suurt kuumust.

Tal on olemas kuulus leinasort ´Pendula´, mis on sedavõrd leinav, et näib, nagu kaitsevägi kuivataks oma rohelisi välimundreid puu okstel. Kasvab suhteliselt aeglaselt - 10...15 cm aastas. Temaga sarnane on sort ´Jubilee´. See kasvab 3m kõrgeks ja 1,5 m laiaks, kui tal on vanust 10 aasta jagu. Võrreldes ´Pendula´-ga on tema võra kitsam (eriti alumine osa), tihedam ja regulaarsem. Sort on pärit 1975.a. Kanadast. Mõlemad sordid sobiksid hästi soolopuudeks. Kui nende ligidal kasvab teisi suuremaid puid, siis läheb nende omapärane "leinav" olek visuaalselt kaduma.
´Strict Weeper´ - on uskumatult kitsa võraga rippoksaline puu. Kui ta on 5 m kõrge, siis tema võra läbimõõt on vaid 30 cm. Tegemist siis kena tumerohelise "postiga".

Kellele üleni roheline puu tundub igavavõitu olevat, sellel tasuks teha valik järgmiste kreemkollaste laikudega sortide seast:
´Aureovariegata´ - kasvab ca 3 m kõrgeks ja ei ole väga "leinav". Laigud on tuntavalt kollakad.
´Pendula Variegata´ - kreemide laikudega üsna suur (kuni 6 m) leinapuu.
´Gloria Polonica´ - suurte ja kontrastsete laikudaga esinduslik leinapuu. Tavaliselt omistatakse selline tugevalt isamaaline nimi ikka vaid väga ilusale sordile.

Chameacyparis nootkatensis
Nutka ebaküpress ´Pendula Variegata´
Chamaecyparis nootkatensis ´Pendula´
Chamaecyparis nootkatensis ´Strict Weeper´
Chamaecyparis nootkatensis ´Gloria Polonika´
´Strict Weeper´
´Gloria Polonika´