Tömbilehine ebaküpress Chamaecyparis obtusa

Tömbilehine ebaküpressi areaal langeb enam-vähem kokku mägiebaküpressi areaaliga. Erinevalt teistest liikidest on soomused tömpjad, ümardunud tipuga, võrse ligi hoiduvad, pealt läikivad, helerohelised, sinakasvalged ribad okka allküljel moodustavad tähetaolise kuju. Looduses kasvab kuni 40 m kõrgeks puuks. Enamasti leiab teda mägede põhjakülgedelt ja orgudest - sõnaga sealt, kus on hämaram, jahedam ja niiskem. Euroopasse toodi 1861. aastal ja on siin osutunud küllalt külmakindlaks.

Eestis kasvab võrdlemisi kiduralt, kuid hea õnne korral võib siiski loota edule. Edu aluseks oleks soe kasvukoht, viljakas ja püsivalt parasniiske muld. Talle sobib väga kasvamine näiteks väheldases aias, mis asub tihedasti paiknevate hoonete vahel. Tema pügamisega ole ettevaatlik - liiga ränk tagasilõikus võib saada talle saatuslikuks.
Rohkem on viimasel ajal Eestisse toodud tömbilehise ebaküpressi kääbussorte, näiteks:
´Elf´, ´Nana´ ja nende suurem teisik ´Nana Gracilis´. Väiksena on nad väga sarnased.
´Nana Gracilis´ on levinuim. Ta on väga ilusa värvi ja vormiga. Kahjuks võib Eestis talvekülm teda kahjustada. Pealeasetatud kuuseoksad ei teeks paha. Kasvamiseks on lootust, kui ta paigutada poolvarju ja niiskema pinnasega kasvukohale. Kirjade järgi peaks kasvama inimesekõrguseks, kuid max. kasvutempo on 5 cm aastas. Aga ilus on ta ka väikese istikuna ja nii on teda kergem ka talveks katta ´Aurora´ on igatpidi tema kaksikvennaks, aga tema värvus on hoopis erksam. Sellel leidub ühiseid jooni neoonrohelisega. Miks ei peaks aias olema üks silmatorkav värvilaik ´Aurora´ näol!.
´Fernspray Gold´ - on väike kääbik, kes välimuselt sarnaneb suurema sõnajalaga, ainult et see on kollane. Meie aias on ta pea 10 aastat veatult vastu pidanud ja sirgunud 1 m kõrgeks väga omanäoliseks põõsaks.
´Gitte´- on väike mütsakas, kelle okastik on üleminekuga roheliselt kollaseks (võra välisosast sissepoole liikudes). Võrsed on esilepaistvalt oranži koorega. Tema lehesoomused hoiavad tihedasti võrsete ligi. Võrsed on üsna pikad ja niitjad.
´Tsatsumi Gold´- sarnaneb mägi-ebaküpressi "filiferatega", aga tema soomuselaadsete lehtedega (okastega) kaetud niitjad võrsed püsivad valdava osa aastast kollased. Püsivalt parasniiske kergelt happeline muld ja vaid vähese varjuga päikeseline kasvukoht on tema lemmikvalikuteks. 15 aastaga sirgub 1 m kõrgeks ja samavõrd laiaks "kahupäiseks" koonuseks.

Rannarahvas narris väikest heeringat: "Heering, heering, heida maha suure silgu selja taha!".
Siinkohal sobiks sõnada: "Küpress, küpress, heida maha suure sildi selja taha!".
Ja ikkagi on "Breg" iga mägitaimla pärliks.
Chamaecyparis obtusa ´Nana Gracilis´
´Nana Gracilis´
Chamaecyparis obtusa ´Gitte´
´Gitte´
Chamaecyparis obtusa ´Aurora´
´Aurora´