Harilik liguster. Ligustrum vulgare

H=1…2 m. Klassikaline pöetav hekk. Lehed süstjad, 3-4 cm pikad, nahkjad, tumerohelised. Lehed püsivad küljes kuni tõsisemate külmade tulekuni. Lehed varisevad rohelistena. Õitseb juulis väikeste valgete õitega. Päike-½vari.

Plussid: Talub põuda. Saab teha kitsa heki. Külmakahjustustest taastub kiiresti. Vana hekki saab tagasilõikamise abil noorendada. Noored põõsad kasvavad kiiresti. Satikad ei tunne ligustrite vastu erilist huvi. Talub üsna hästi mõningast varju.
Miinused: Pisut külmaõrn. Ei ole ilusat sügisvärvi.

Istutatakse ca 30 cm vahega. Tahaks viljakat mulda, kuid lepib ka kehvemaga. Paraku edeneb siis aeglaselt.

Sort ´Atrovirens´ on väiksemate lehtedega, kompaktsem ja püstisem. ´Aureum´ on kollaste lehtedega sort. Kohati on lehed plasskollased, justkui hakkaks põõsas kohe-kohe surema. Ilus sort on kollasekirjute lehtedega ´Aureovariegata´. Värviliste lehtedega sordid värvuvad paremini lahjal pinnasel kasvades.

Tõestuseks selle kohta, et liguster on kääre kannatav taim, olgu esitatud pilt elusuurusest jalgrattast, mis on välja lõigatud ühest potis kasvavast ligustrist. Autoriteks - kes muud, kui Boskoop`i meisteraednikud.
Ligustrisordist ´Aureum´ kasvatatud hekk on päikese käes üsna kärtskollane. Hekk ootab kärsitult pügajat (pilt on tehtud augustis).