Hiina kadakas ja tema sordid Juniperus chinensis

Blue Alps Stricta Spartan

Looduses- Kirde-Hiina, Jaapan, Korea - kasvades esineb teda nii põõsastena kui ka 20 m kõrguste puudena. Enamasti on lehed soomusjad, harvemini okkad. Varjulises kohas kasvavatel või regulaarselt pöetavatel taimedel on valdavalt okkad. Hõõrumisel eritab üsna ebameeldivat lõhna. Euroopasse jõudis 19.sajandil - mõned autorid väidavad, et algupoolel; teised kinnitavad, et üsna lõpul. Praegu igatahes puukoolides arvukalt kasvatatav, tal on ka palju sorte. Tihti leiab tarvitamist ka bonsaina.

Külma-, tuule-, kuuma- ja linnakindel. Väga kohanemisvõimeline ehk teisisõnu - lollikindel.. Ei salli varju. Juba kerges varjus hõreneb. Pinnas olgu kuivemapoolne ja mitte üleväetatud. Teistest kadakatest eristavad hiina kadakat kolmekaupa paiknevad okkad. Tuntumad sordid on:

"Blue Alps" - püstine, põõsasjas, väga ilusa sinaka tooniga sort. Väga torkav. Kasvab 2...3 m kõrgeks ja 1...2 m laiaks. Ta leiti Austriast 1968.a.

"Obelisk" - sammasja kasvuga ja hallikasrohelise okasrüüga auhindu võitnud "hiinlane". Saadud 1930.a. Hollandis Jaapanist toodud seemnete külvist. Ei hiilga kiire kasvuga

"Plumosa Aurea" - väga ilus lehterjas põõsas. Sirgub isegi üle meetri kõrgeks ja kaks korda laiemaks. Suvel on ta kuldkollane, talvel pronksjas. Lehed soomusjad. Talle on parimaks kohaks selline, kus osa päevast on päike ja osa aega poolvari.

"Spartan" - sale, tihedate oksakestega, rohiroheline, inimesepikkune sammas. On sageli ekslikult müüdud virgiinia kadaka sordina "Helle".

"Stricta" - väga vana sort. Moodustab ilusa, tiheda, tilgakujulise samba. Tal on ilus hallikas - sinakas - rohekas värvus. Üsna torkiv. Tal on olemas ka kaksikvend "Stricta Variegata", kelle rüü on helekollakaid laike täis. Võiks arvata, et kajakaparv on üle lennanud.

Juniperus chinensis "Plumosa Aurea" - kas pole armas paarike?