Sabiina kadakas Juniperus sabina

Sabiina ehk kasakakadakas on madal, rohkesti hargnev, osalt lamavate, osalt tõusvate okstega põõsas. Võrsed, samuti  okkad tumerohelised. Okkad 0,1-0,2 cm pikad. Kasvab ca 50 cm kõrgeks ja 1...1,5 m laiaks. Aga see võtab tal hulk aega. Kasvab looduslikult Kesk- ja Lõuna-Euroopas, Siberis, Kaukaasias. Kasvatatakse mäletamatutest aegadest - mõnedel andmetel 16.sajandist.
Sabiina kadakas kasvab iga aastaga pisut laiemaks. Juniperus sabina.
 
Mullastiku suhtes vähenõudlik, on aga väga valgusenõudlik. Talub edukalt põuda. Aeglase kasvuga ja külmakindel. Uskumatult kuumataluv ja tuulekindel. Eestis olnud aastaid väga populaarne. Põhjuseks ilmselt tema vähenõudlikus ja mõõdukas kasv. Muld ei peaks olema nätske. Ta juured lähevad väga sügavale. Sabiina kadaka kõik osad on mürgised.
Sabiina kadakas "Variegata"
 
Sortidest on tuntumad:
"Tamariscifolia" - hea pinnakattetaim. Ilus okastik, kena sügavroheline värvus. Oksad paiknevad ülestiku kihtidena. Kõrgus vaevu 1 m, laius 2...2,5 m.
"Variegata" - vaadates tundub nagu oleksid linnud sabiina kadaka täis teinud. Eristatakse valgete ja kollaste träpsudega vorme. Kasvult tagasihoidlikum kui liik ise.
Sabiina kadakas "Tamariscifolia"
 
 
Sabiina kadakas "Variegata" lumes