Kadakate püramiidjad sordid Juniperus sp.

Kaks suurepärast täiemõõdulist ´Hibernica´ kadakat

Kadakate püstise kujuga on eestlased harjunud. Niisuguseid sihvakaid kadakaid, nagu seda on mõned sordid, kohtab looduses siiski harva. Harilik kadakas on reeglina siiski üsna täidlane. Hariliku kadaka sordid on aga "kaalujälgimise" läbi teinud:
´Arnold´ - väga sale ja ilus leebe kasvuga kadakas. 15. aastaselt 1m kõrge ja ainult 20 cm "paks".
´Barmstedt´ - Saksamaalt pärit sort. Üsna tihe ja kitsas. Eelmisest pisut nobedam kasvaja.
´Compressa´ - väga aeglase kasvuga kitsas sammas. Okkad on sellel väikemehel lühikesed, aga neid on väga tihedalt. Kui on kannatust oodata, siis kasvab temast välja tõeline aiailudus.
´Gold Cone´ - Ilus kollaste okastega sammasjas kadakas. Loetakse ilusaimaks kollastest püstistest kadakatest. 15.aastaselt kuni 2 m kõrge ja 0,5 m tüse.
´Hibernica´ - 10. aastaselt on 2 m kõrge. Täiskasvanuna on tal pikkust 5m. Talub kõike, isegi mõningast varju, aga ta tahab puhast õhku. Kutsutakse ka iiri kadakaks.
´Meyer´ - ´Suecica´ edasiarendus. Madalam, matsakam, õrnema moega. Hoiab oma võrsete tippusid elegantselt kaarjalt allapoole.15. aastaselt kuni 2,5 m kõrge ja 0,5 m lai.
´Sentinel´ - madalam, kitsam ja sinisem. 30 a-lt on 4 m kõrge ja 0,5 m lai.
´Suecica´- pisut kogukam, roheline, kasvab kuni 10 m kõrgeks. Ei talu nätsket mulda. Talle on iseloomulik, et võrsete tipud on longus. Ta on Rootsi päritoluga "leidlaps", mistõttu teda kutsutaksegi rootsi kadakaks. Gabariitidelt 1:1 ´Hibernicaga´.

Peale nende on harilikult saada ka kaljukadaka (J. scopulorum") sorte:
´Blue Arrow´ - väga sale, väga sinine. Pärit Kanadast.
´Skyrocket´ - ka väga ilus kadakas, tikub siiski jääma hõredaks ja matsakamaks. Tuleb regulaarselt külgedelt liigseid oksakesi ära pügada.

Ka need kadakad vajavad päikest ja mitte liigniisket pinnast. Väetisainete vähesus mõjub kadakate välimusele igati positiivselt. Väldi järgnevaid vigu:
1. Tihedaid, kompaktseid kadakaid ei maksa asjatult sasida - nad ei taha, et nende võraoksi laiali tõmmatakse, et vaadata, kuidas nad seest välja näevad.
2. Talvel tuleb märga lund ettevaatlikult maha ajada - nätske lume raskus võib tükiks ajaks püramiidse kadaka ilusa kuju rikkuda. Ettevaatust! Oksakesed on külmaga väga haprad. Targem on püramiidsed kadakad talveks võrguga kinni mähkida. Väljavajunud oksad ise algsesse asendisse tagasi ei tõmbu. Seo nad nööriga või tamiiliga õigesse asendisse tagasi, aga vaata, et seos sisse ei sooni.
3. Koerad - kassid ei tohi saada neile peale sirtsutada. Uhke loomuga kadakas virutaks tõenäoliselt pealesirtsutajale ühe hea nähvaka oma okkalise oksaga, aga kahjuks ta seda teha ei suuda. Tegelikult kuluks hea sirakas ära hoopis looma omanikule, kes süüdimatult lubab oma loomal kaitsetuid taimi piinata. Solvunult pruunistuvad kusega niiskunud okkad kiiresti ja kadakas kukutab nad seejärel maha. Asemele ei kasvata ta loomulikult midagi.
4. Neile ei sobi tuuline kasvukoht. Eriti, kui pinnas on viljakas ja niiskepoolne. Meie aias on tuul tugevasti kaldu lükanud 3,5 m kõrguse sammasja kadaka lausa teiste taimede vahelt. Selline puu tuleb uuesti püsti nügida ja mõneks ajaks tugevad teibad talle abiks panna.

Püramiidne kadakas istekohta kaunistamas. Kasvab üsna varjulises kohas ja on üllataval kombel omadega rahul.
Noore ja tegelikult rohelise ´Suecica´ on hommikupäike üle kullanud. Longus olekuga tipuvõrsed on hästi näha.
Harilik kadakas ´Barmstedt´. Üks oksake on välja vajunud ja kohe torkab silma taime pruun sisu.

´Erecta´ Luua arboreetumi eesaias. Juba 1896.a. Saksamaalt alguse saanud sort.

´Gold Cone´ okasrüü on eriti ilus, kui ta alustab oma järjekordset kasvutsüklit.
Harilik kadakas ´Compressa´ on titena "paks laps, ilus laps". Sirgudes ta ei kosu tüsedamaks.
Saarlased ütleksid siinkohal:"Vaat see on üks kena täissale ´Gold Cone´ ".
Harilik kadakas ´Pendula´.