Roomav akakapsas Ajuga reptans.
Järgmised pildid leiad siit.

Äärmiselt vähenõudlik pinnakattetaim, mis armastab kasvada niiskemal mullal. Talub hästi varju, kuid kirjulehelised sordid vajavad natuke päikest. Kuival mullal jäävad kahvatuks ja kiduraks. Akakapsad võivad osutuda soodsates oludes liiga kiiresti edenevateks taimedeks, mis ohustavad madalakasvulisi naabreid. Õnneks on neid terava labida abil üsna kerge hoida etteantud raamides. Enamus allnimetatud sorte õitsevad juunis siniste õitega. Õisikud meenutavad kaugemalt vaadates siniseid küünlaid (kõrgus 15...20 cm). Kuid leidub ka roosade õitega sorte. Kirjulehelised sordid on väga pilkupüüdvad. Teod ja nälkjad peavad neist lugu. Tegelikult on akakapsaste lehed täitsa söödavad. Miks mitte kaunistada nende värvikate lehtedega näiteks salateid! Loomulikult on nooremad lehed selleks otstarbeks sobivamad.
Sortidest on tuntumad järgmised:
Ajuga reptans - roomav akakapsas (liik). Sügavroheliste lehtedega kiiresti edenev pinnakattetaim.
A.reptans "Burgundy Glow"- rosoljevärvi lehestikuga sort. Taime on võimatu peenral mitte märgata.
A.reptans "Multicolor"- lehed rohelise-, pronksi- ja kollasekirjud. Jätab elegantse mulje.
A. reptans "Arctic Fox"- lehed efektselt valgekirjud. Värvid jätavad omapärase pastelse mulje.
A. reptans "Caitlin`s Giant" - teistest sortidest tunduvalt suuremate roheliste lehtedega kiiresti laienev pinnakattetaim varjulisele kohale. Õieküünlad hoopis toekamad, kui eelpool nimetatud sortidel. Õied sinised. Lehtedel tagasihoidlik purpurne kant.
A.reptans "Pink Elf"
- on roosade õieküünaldega sort.
A. pyramidalis "Metallica Crispa" püramiid-akakapsas - lehed on metalse läikega ja väga "kortsus". Püramiid-akakapsas liigina kasvab vähesel määral Saaremaal kuivades metsaservades ja on looduskaitse all. Erinevalt roomavast akakapsast püsib püramiid-akakapsas hoopis paremini talle määratud kasvukohas.
A.tenorii "Valfredda" - on siniste õisikuküünaldega dramaatiliselt tumedate lehtede taustal.

Paljundamiseks: eraldatakse tütartaimed, mis juurduvad kergesti. Jagamist/juurutamist võib toime panna praktiliselt suvalisel ajal terve hooaja jooksul. Üldse on soovitatav roomava akakapsa kogumit üsna sageli noorendada - ehk siis katku vanad ja hõrenenud taimed välja ja istuta noored tütartaimed asemele.

´Multicolor´ helkleb pronksjalt
´Variegata´ on omapäraste kahkjasroheliste lehtedega, millel siin-seal on valgeid laike
Ajuga reptans ´Black Scallop´
Ajuga tenori ´Walfreda´
´Black Scallop´ on tänu oma pea mustadele lehtedele hästi nähtav heledal taustal.
Ajuga tenori ´Walfreda´