Harkjas asorell Azorella trifurcata

 
Võimas kogum harkjaid asorelle, kes parasjagu õitsevad.
 

Äärmiselt vähenõudlik, igihaljas alpipeenra või kiviktaimla taim. Talub väga kuiva kasvukohta. "Voolab" üle madalate astmete alla. Tema lehestik on katsudes uskumatult jäik, kuigi vaadates seda ei aimakski. Õied ei ole üldse olulised, need on sinepikarva ja tillukesed. Ta on üks vahvamaid rohelise vaiba moodustajaid.

Muidu igati vastupidav taim, aga pelgab kevadist päikesepõletust, nagu enamasti kõik igihaljad taimed. Reeglina suudab suvel siiski taastuda. Põletuse vältimiseks tuleks padjand katta kuuseokstega. Ei talu liigset vett. Võib ühel kohal kasvada aastakümneid.

Juuresolev pilt on tehtud Eestis. Asorellivaip "lainetab", sest taim on pidanud ronima üle ebatasaste kohtade. Õitsemise ajal omandab vaip pruunika tooni, hiljem ilus sügavroheline värvus taastub.

Asorelle on ligi 70 liiki. Nad on pärit Lõuna-Ameerikast, Uus-Meremaalt ja teistelt lõunamerede saartelt. Harkja asorelli päriskoduks on Falklandi saared.

´Nana´- on supernunnu harkja asorelli sort. Ta on viimasest kõikide parameetrite poolest lihtsalt oluliselt väiksem. Kui sa talle pilgu peale viskad, siis on sulle otsekohe küsimatagi selge, et tegemist on "siniverelise" alpiaia taimega. See on talle lihtsalt "otsaette" kirjutatud. Ka sellele sordile (nagu põhiliigilegi) on ohtlikuks liigne vesi ja kevadine päike.

Paljundamiseks: jagatakse või juurutatakse pistikuid. Paraku on mõlemad ettevõtmised oskusi nõudvad ja seepärast pakutakse asorelle aiaärides harva.

 

 

 

 

Azorella trifurcata ´Nana´
Harkjas asorell ´Nana´