Aster Aster sp.

Väga liigirikas (üle 250) püsililleperekond. Eestis looduslikult ei kasva. Vajavad päikest ja parasniisket mulda. Nad ei talu mulla läbikuivamist. Teiselt poolt nad ei kannata ka liigset niiskust. Pikaealised, on tänulikud, kui neid kevadel kompostiga väetada. Hinnatud lõikelilledena. Õitsevad alates maist korvõisikutega. Mõned liigid kasutusel ravimtaimedena.

Alpiaster A.alpinus

Astrite liikidest on tuntuimad:
Aster alpinus - alpiaster, on tüüpiline alpinaariumi taim. Kõrgus 25 cm. Liigil lillakassinised korvõisikud. Mitmeid eri värvi õisikutega sorte. Õitsevad mais-juunis
A.amellus - amellaster, őisikud lillakassinised, õitseb aug-sept. Kõrgus 50 cm. Vajab iga paari aasta tagant ümberistutamist. Mitmeid eri värvi õisikutega sorte. Näiteks ´Veilchenkönigin´ on tumelillade õisikutega sort. Ta õitseb suve teisel poolel, mil pole palju väheldasema kõrgusega lilli õitsemas.
A.farreri - Farreri aster, lillakassinised õisikud. Õitseb juunis juulis. Kõrgus 30 cm. Niiskustundlik. Vajaks talvel katust.
A. linosyris - kuldaster, õisikud väga omapärased, kollased. Kuivem kasvukoht. Kõrgus 50 cm. Õitseb aug-sept.
A. savatieri - nipponi aster, suve hakust õitsemist alustav ja pikalt õitsemist jätkav elegantne astriliik. Meil ta tunneb ennast viljakal ja parasniiskel aiamullal päikese käes igati mugavalt.

A. tongolensis - sinakas aster, alustab õitsemist juuni esimese dekaadi lõpuks. Soomlased kutsuvad teda tabavalt "jaanipäeva astriks". Kasvab 0,5 m kõrgeks. Vajab täispäikest ja viljakat pinnast. Ei talu liigniiskust ega põuda. Hea lõikelil.

Paljundamiseks: jagatakse varakevadel. Suvel saab teha pistikuid. Paljundatavad ka seemnetega.

 

 

Ka see on alpiaster.
Alpiaster ´Happy End´ Aster alpinus.
Madal aster ´Purple Dome´ Aster dumosus
Nipponi aster Aster savatieri
Aster amellus ´Veilchenkönigin´
Sinakas aster ´Wartburgstern´ A. tongolensis õitsemas.
Amellaster ´Veilchenkönigin´