Astilbe Astilbe sp.
Siia klikkides avaneb veel üks leht astilbede piltidega ja siit veel teinegi.
Astilbe ´Fanal´
Astilbe simplicifolia ´Pink Lightning´

Astilbe ´Gnome´
Armastatud püsililled, mis vajavad niisket, rammusat mulda ja eelistavad poolvarjulist kasvukohta. Liiga kuivas mullas taimed känguvad ja nende lehtede servad pruunistuvad. Pikema põua korral on astilbed aias esimeste seas, kes alla annavad ja lehed norgu lasevad.  Kiire ja rohke kastmine on sellisel juhul hädatarvilik. Astilbed on pikaealised, asjata pole neid mõtet ümberistutamistega tülitada. Nad on tänulikud, kui neid kevadel kompostiga väetada (multshida). Ka koorepurumultsh on neile sobiv. Jagada ja uuesti istutada tuleb siis, kui puhmikud hakkavad keskelt tühjaks jääma (ca 4...6 a tagant). Nad on hinnatud lõikelilledena. Õitsevad juuli-aug. Astilbedel on palju erineva õievärviga sorte. Kõrvuti õite värvusega muutuvad erinevatel sortidel ka lehtede värvus ja taimede kõrgus. Astilbede puuduseks on nende hiline tärkamine kevadel. Hoolimata hilisest ülestulemisest võivad astilbesid oluliselt kahjustada kevade lõpu öökülmad. Öökülmade võimaluse korral tuleb mullast nina väljaajanud astilbed hoolikalt katta. Sügisel ei pruugi vanu varsi maha lõigata - need aitavad lund koguda ja talvitumine edeneb kergemini. Pealegi näevad pruunistunud varred lume taustal üsna head välja.
Astilbede liikidest on levinumad järgmised: Astilbe× arendsii - Arendsi astilbe. Hübriididena on nad väga varieeruva kõrgusega ja õievärviga. Üks tuntumatest sortidest on ´Fanal´ - 50 cm kõrgune parim punaseõieline astilbe. Lehestik pisut ruske jumega.
A. chinensis - hiina astilbe; on astilbedest kõige paremini kuiva taluvad. Püstise kasvuga, üsna kõrged. Lehestik jämedakoeline, sageli pronksja jumega.
A. crispa
- Kääbuskasvuline astilbeliik. Õisikud hoiavad püsti. Lehestik on tumeroheline ja kurruline. Üks tuntumatest sortidest on ´Perkeo´ - auhindu saanud sort. Püstiste tumelõheroosade õisikutega. Kõrgus 20 cm. Lehestik väga tihe, tumeroheline, tugevasti lõhistunud ja justkui kokkumuljutud.
A × japonica -
jaapani astilbe hübriidid on madalakasvulised (40...60 cm). Nende õisikud on laikoonilised ja kohevad. Tuntumad sordid on valge ´Ellie´ ja punane ´Montgomery´.
A. simplicifolia
- lihtlehine astilbe. Armas madal astilbe. Sobib ka turbapeenrasse. Kasvab väga aeglaselt. Tuntumad on tema hübriidid Arendsi hübriididega. ´Sprite´- madalakasvuline, 25 cm kõrge. Õrnroosad õisikud kaarduvad külgedele. ´Pink Lightning´ on eelmisest pisut kõrgem (40 cm) ja tema õisik hoiab veelgi enam laiali. Lehestik on väga tume roheline. Õisikud on heleroosad, väga graatsilised.
Hübriidsete astilbede esindajaks võiks olla ´Delft Lace´ - õisik sarnaneb ´Pink Lightning´ omale, aga on kõrgem (60 cm), võimsam, tihedam ja aprikoosroosa. Lehestik on väga pilkuköitev - sinkjas, vahaga kaetud.
Paljundamiseks: jagatakse kevadel või sügisel.