Põhja-Ameerikast
pärinev vana kultuurtaim, millest on aretatud väga palju aedsorte.
Tuntud ka heade lõikelilledena. Õitsevad alates juulist kuni külmadeni
- selliseks pikaks õitsemiseks tuleb aeda istutada nii varase õitseajaga
kui ka hiliseid sorte. Õite värvus varieerub puhasvalgest kuni tumelillani. Kui kedagi vaevab küsimus - miks on tema nimeks saanud leeklill? - siis vastus on väga lihtne: "phlox" tähendab ladina keeles leeki või lõket. Loomulikult on see vihja leeklillede enamasti erksale õievärvile.
Floksid vajavad heaks edenemiseks päikest ja parasniisket mulda. Vältida
tuleks liiga nätsket, aga samuti ka liiga kergesti läbikuivavat mulda.
Floksid ei armasta happelist mulda. Keskpäeval võiks floksidele
langeda kerge vari, siis nende õied ei pleeku liiga kiiresti. Flokse
tuleks kevadel väetada kompostiga. Ka kompleksväetised tulevad kasuks.
Sügisel lõigatakse varred maha pea-aegu mulla pinnani. Floksid on
väga pikaealised taimed ja ei vaja sagedast ümberistutamist.
2010 a juulis, suure kuumalaine harjal, märkasin, et üks floksipuhmik peenral puha närtsinud. Haarasin kähku vooliku, mille otsas oli profipihusti, mis andis vett välja, justkui tuleks see kastekannust. Nõrkenud floks sai kenasti kastetud ja hinge saabus mõnus rahulolu - seekord sain õigel ajal jaole! Teisel päeval langes pilk taas floksile - tema välimisi lehti oleks keegi nagu leeklambiga põletanud. Ma ei osanud midagi muud välja mõelda, kui arvasin, et eelmisel päeval teda kastes oli voolikust tulnud liiga kuuma vett - päike kuumutab vee maaslamavas voolikus üllatavalt kuumaks. Õhtul sattusin sirvima Christopher Lloyd´i raamatut "Värvid aias" , milles hr. Lloyd hoiatab flokside lehtedele kastmisvee sattumise eest.
Floksid armastavad niisket pinnast, aga solvuvad, kui vesi neile peale soliseb. Jäi vaid imestada, kuidas minu jaoks täisti uudne probleem leidis lahenduse justkui möödaminnes. 2013.a. kevadel pakume mitmeid väga huvitavaid ja uusi sorte:
´Neon Aureole´ - fuksiapunased õied on ääristatud kollasega. Kõrgus 50 cm. Jahukastet ei pelga.
´Neon Flare Blue´ - õied on keskelt ja õielehtede tippudest sinised, keskelt valged. Kõrgus 40 cm. Jahukastesse reeglina ei nakatu
´Tiara´ - supersort. Tal on valged täidisõied tihedas õisikus, mis lõhnavad hurmavalt. Head lõikeõiteks. Kõrgus 35 cm. Sügavroheline lehestik.
´Younique Bicolor´ - ega nimele õieti midagi lisada polegi. Ta näeb pildil väga ilus välja. Õied on õrnroosad valge lisandusega. Kõrgus 40 cm.
Lisaks loodame jagada oma aias kasvavaid flokse, mille seas on samuti esmaklassilisi sorte. Aga enne elame talve üle...
Paljundamiseks:
jagatakse sügisel või varakevadel.
![]() |
![]() |
Ei maksa arvata, et floksid on ilusad vaid õitsemise ajal. Pildil ajavad ´Starfire´ istikud kevadel esimesi lehti välja. | Floksi ´David´ üsna erkkollased noored lehed näevad tumedal taustal päris kenad välja. Selgest laiskusest on vanade varte jupid jäänud korralikult eemaldamata. |
![]() |
![]() |
Ütlemata kummaliste õitega ´Natural
Feelings´ illustreerib minu arvates aretustöö ummikusse suubunud haru.
|
Kirjulehised floksid püüavad pilku ilma õitetagi. ´Becky Towe´ -on üks kontrastsematest nende seas.
|