Kukekannus Delphinium sp.

Väga liigirikas (üle 200) püsililleperekond. Eestis looduslikult 1 liik. See on paraku 1. aastase umbrohuna tuntud põld-kukekannus (D. consolida). Aed-kukekannused (D. cultorum) vajavad päikest ja parasniisket, rammusat mulda. Pikakasvulised aed-kukekannused vajavad kevadel väetamist. Multshimine kõdusõnnikuga on neile väga mokkamööda. Kastmine väetislahusega iga 2...3 nädala tagant ajab ka asja ära. Vanematel taimedel on soovitav kevadel eemaldada nõrgad kasvud ja jätta alles vaid 5...7 tugevamat. Nad vajavad ümberistutamist mõne aasta tagant. Teod ründavad neid himukalt. Sügiseti tikub neile kallale jahukaste. Kuival ajal vajavad nad kastmist. Pärast õitsemist eemalda õievarred. Sügisel lõika kõik varred maha kuni mulla pinnani. Kardavad talvist ülemäärast niiskust (katus).
Aed-kukekannused on väga silmapaistvad tänu oma kõrgele kasvule (150...200 cm). On aretatud mitut värvi sorte. Loetakse väga dekoratiivseteks aiataimedeks.

Kukekannused on oma esivanemate järgi jagatud gruppidesse. Nn. elatum grupi ja belladonna grupi omad on meie kliima tarvis piisavalt külmakindlad. Pacific - hübriidid on sisuliselt 2. a-sed üsna õrnakesed taimed.

Paljundamiseks: jagatakse varakevadel. Paljundatavad ka seemnetega, aga enne tuleb selgeks teha, kas antud sort annab sordiehtsaid järglasi.

Taevasiniste õitega kukekannusesordil on kevadel kasvu alustades lehed üsna kollased. Sobival taustal näeb asi kena välja.
Sellist kummalist värvi on kukekannus "Astolat".
Leiame aiast ka mõne helesinise "Sky Blue" ja üsna tumesinisegi delfiiniumi.