Monarda Monarda sp.

Monarda ´Balance´

Monardad, põlised "ameeriklased", on omale nime saanud hispaania arsti ja botaaniku Nicolás Bautista Monardes (1493 – 1588) järgi, kes kirjutas 1574.a. raamatu, kus ta kirjeldas Ameerika mandrilt leitud taimi.

Ca 16 monardaliigist on tuntumad: sidrunmonarda (M. citriodora), keda inglise keeles kutsutakse lemon mint ehk siis "sidrunmündiks". Ta on üheaastane taim.

aedmonarda (M. didyma), kes on saanud omale hellitusnime bee balm ehk "mesilase palsam".
Nimelt leevendatud monarda õitest valmistatud puderhautisega mesilaste nõelamisel tekkivat valu. Ükski ontlik mesilane ei suuda monardast maandumata mööda lennata. Monarda lõhn on lihtsalt vastupandamatu. Tema lehed sünnivad pruukida salatina, teena, liharoogade maitsestajana.

toruõieline monarda (M. fistulosa). Tema laialt levinud nimi on bergamot. Mõlemad viimatimainitud liigid on püsikud.

Monardad on vaieldamatult kõige dekoratiivsemad maitse- ja ravimtaimede arvukas peres. Juba indiaanlased kasutasid monardasid mitmesuguste tervisehädade leevendamiseks. Monardad sisaldavad tuntud looduslikku antiseptikut tümooli. Viimane on praktiliselt vääramatuks koostisosaks töönduslike suuvete koostises. Tuntud tee "Earl Grey" maitsestamiseks kasutatakse bergamotõli. Paraku ei pärine see toruõielisest monardast, vaid hoopis Citrus bergamia ehk siis bergamotipuu viljade koortest. Bergamotipuu viljad näevad välja nagu apelsinid, aga nad on kollased, nagu sidrunid ja hoopis mõrudamad kui greibid. Siiski sobib monarda järgitehtud "Earl Grey" valmistamiseks. Selleks võta tavalisel hulgal musta tee puru, lisa sellele 2 teelusikatäit kuivatatud monardaõite puru ja vala peale klaasitäis kuuma vett.

Kasvuhoonesse, kus kasvatad tomateid, soovitatakse istutada ka monardasid. Nad meelitavad kohale mesilasi, kes möödaminnes ehk ka tomatite õied ära tolmeldavad. Monardade lõhn pidada parandama, nii uskumatu, kui see ka ei tundu, tomatite maitset.

Monardad on külmakindlad ja vähenõudlikud püsikud. Tavaline aiamuld (mitte liiga kuiv) ja päike ajab asja ära. Vähene vari monardasid ei eksita. Kuna monardad on väga populaarsed aiataimed, siis on erineva õievärviga ja kõrgusega sorte lugematul hulgal. Kuna monardad on üsna invasioonilised, mistõttu nende puhmikud kaotavad üsna ruttu kompaktse vormi, siis kaeva 3...4 a. tagant puhmik üles, puhasta selle kasvukoht juurtest, lisa uut mulda, jaga puhmik tükkideks ja istuta tagasi.