Pojeng Paeonia sp.

Wittmanni pojeng uudistab maailma.
Paeonia wittmanniana

Pojengid on maailmas väga populaarsed. Nende sorte on ca 10000. Pojenge võetakse üles ja jagatakse sügisel. Nad istutatakse viljakasse aiamulda. Istutusauk peab olema piisavalt suur, et mahutada vabalt kogu lihakas juurestik. Ülemised pungad peavad jääma 5 cm mulla alla. Auk täidetakse rammusa mullaga.
Väga paljude sortide "Ürgemaks" on valgeõieline pojeng (P. lactiflora). Ta pärineb Ida-Siberist ja Hiinast ja seetõttu tuntakse tema sorte hiina pojengide nime all.
´Red Magic´ - on üks ilusamatest punastest selle sordirühma sortidest. Täidisõite punane toon ei sisalda kollaseid alatoone, seetõttu on õite värvus karge, täidlane ja kaunis.
´Sarah Bernhardt´- on üks kuulsamatest pojengisortidest. Selle aretas Lemoine 1905.a. Pojeng kasvab kõrgeks (95 cm), tema õied on väga suured (kerajad), roosad, tihedalt täidetud ja levitavad suurepärast lõhna.
Teise suure sordirühma moodustavad nn. ameerika hübriidpojengid, mis on saadud erinevate pojengiliikide ristamisel.
Peale nimetatute on aedades levinud veel:
Varajane pojeng- P. officinalis. See Euroopast pärit liik õitseb varem. On

´Auguste Dessert´

vähenõudlik ja külmakindel. Tal on tuntud täidisõielised sordid "Alba Plena", "Mutabilis Plena", "Rosea Plena" ja "Rubra Plena" , mis on siis vastavalt valgete, heleroosade, roosade ja punaste täidisõitega. Varajasle pojengil on nägus lopsakas lehestik. Kasvab 80 cm kõrgeks.
Ahtalehine pojeng - P. tenuifolia. Väga omapärase narmasja lehestikuga pojeng, kellel on mais kärtspunased lihtõied. Kõrgus 45 cm. Kutsutakse "tillilehiseks pojengiks". Tal on ka täidisõieline sort "Plena". Õite värv on sedavõrd kirgas, et puhmik paistab õitsemise ajal kaugelt silma. Lehestik sobib kontrastiks igale lillepeenrale.
Mlokosewitschi pojeng - P. mlokosewitschii kasvab vaid väga väikestel aladel Kaukaasia mäestikus. Ta õitseb väga lühidalt kahvatukollaste lihtõitega, aga ta on ilus pea kogu aeg. Ta on dekoratiivne kasvamise perioodil, kui mullast tungivad välja paksud, jõulised kirsipunased pungad, mis aeglaselt asuvad lehti lahti rullima. Suvel kaunistab aeda regulaarse kujuga puhmik, mille moodustavad kauni kujuga hallikasrohelised lehed. Sügisel avanevad "seemnekaunad" ja säravmustad viljad lamavad kärtspunasel alusel.
Anomaalne pojeng - P. anomala on levinud Euroopast kuni Lääne-Hiinani. Kasutatakse laialdaselt ravimtaimena. Meil, Eestis, on teda kutsutud ka maarjajuureks. On väga varase õitseajaga. Moodustab läikivroheliste lehtedega ilusa puhmiku. Tal on lillakate kroonlehtedega lihtõied. Väga vastupidav ja pikaealine
Itoh´pojengid - kaua aega prooviti ristata puispojenge rohtsetega, aga paraku see ei õnnestunud. Esimesena suutis selle ülesande sooritada jaapanlane Toichi Itoh 1948.a. Nüüdseks on aretatud kümneid nn.itoh-pojengide sorte. Neil jäävad talvituma kuni 20 cm pikkused puitunud oksajupid, millest kevadel kasvavad välja rohtsed võrsed. Erilist huvi on fännidele pakkunud kollased itoh´ pojengid ´Yellow Crown´, ´Bartzella´ jt. Alumisel pildil on näide Soome aianduskeskuse hinnast ´Bartzella´ istikule 2009. aastal. Itoh´ pojengid on talvekestvamad, kui puispojengid, kellelt on pärit nende kollane värvus. Lisaks on neil üsna jäigad varred, mis hoiavad õisi püsti ja puispojengidele omane ilus lehestik. Rohtsetelt pojengidelt on nad pärinud õierikkuse ja mõistliku suuruse. Boonusena on hübriidile omane pikk õitsemise aeg, mis pole iseloomulik kummalegi vanemale. Itoh´pojengide puuduseks on asjaolu, et nad ei talu meeleldi ümberistutamist. Kui hakkad neid jagama, siis võid tulemusena neist üldse ilma jääda. Lihtsalt naudi ja ära näpi!

"Karvane" kaunitar - ahtalehine pojeng
Anomaalne pojeng maikuus õitsemas.
Paeonia´Yellow Crown´
Itoh´ pojengide hinnanäide Soomest. ´Bartzella´ kasvab kuni 80 cm kõrgeks. Tema õied on tugeva ja meeldiva lõhnaga. Ta on täisealisena väga õierikas.
Tõeline suure kollase õiega pojeng on ´Yellow Crown´. Ta kuulub nn. Itoh´ gruppi. Kasvab kuni 50 cm kõrgeks.
Paeonia ´Sarah Bernhardt´
Paeonia ´Red Magic´
´Sarah Bernhardt´
´Red Magic´ ei kasva ülemäära kõrgeks.