Amuuri viinapuu Vitis amurensis

Amuuri viinapuu ronimas julgelt ja tagasi vaatamata kõrge puu otsa.

Kuni 10 meetri kõrgune liaan. Aastas suudab võrseid kasvatada kuni 2 m pikemaks. Lehed on muutliku kujuga, kuid üsna suured, pisut kortsulised, südajad. Lehed värvuvad sügisel kollaseks (punaseks). Õitseb juunis, väikesed õied pööristes.

On väga külmakindel ja vähenõudlik, kiirekasvuline. Ei talu põuda (liigset kuivust). Pigem võib pinnas olla ülemäära märg. Teda kasutatakse pookimisel sordiviinapuude aluseks. Viljad on mustad, sinaka kirmega, söödavad ja neid võib kasutada keediste, kissellide, siirupite valmistamiseks.

Teda on hübridiseeritud euroopa viinapuuga (V. vinifera) ja saadud sorte nagu ´Zarja Severa´, ´Severnõi´ , ´Rondo´. Neid kannatab suhu panna, aga samuti annab neist ka veini kääritada. Nimetatud viinamarjade plusspooleks on asjaolu, et neil ei ole nn. labruska maitset. Nimelt saadakse külmakindlaid viinapuid kasutades sagedasti ühe vanemana põhja viinapuud (V. labrusca). Põhja viinapuu viljadele on omane eriline "muskaadimaitse", mis kandub edasi hübriidsetesse sortidesse. Tüüpiline põhja viinapuu "verega" ja maitsega sort on ´Zilga´.