Luuderohi Hedera sp.

Hedera helix
Harilik luuderohi puu otsa turnimas.
Hedera helix ´Professor Seneta´

Luuderohtusid on maailmas leida kuni 12 liiki. Meil on laiemalt kasutamist leidnud 2 neist.
Harilik luuderohi Hedera helix - on pisut pehmema kliimaga aladel ääretult populaarne aiataim. Ta on suuteline iseseisvalt ronima väga kõrgele ja katma suuri pindu (seinu, poste, vanu puutüvesid). Edukalt saab teda kasutada ka pinnakattetaimena. Temal võib kõndida ja teda võib isegi niidukiga niita. Ta on nõus mõlemat ülesannet täitma nii päikese käes kui ka varjulises kohas. Ta kannatab hästi välja ka linnade heitgaasidest saastatud õhu. Ta on igihaljas taim. Aednikud on aretanud suurel hulgal sorte, millest paljudel on valge, kreemi või kollasega kirjatud lehed. Tasub tähele panna, et luuderohtudel on ronivõrsete (steriilsed) ja õisi kandvate võrsete (fertiilsed) lehed sedavõrd erinevad, et tundub, nagu oleks tegemist kahe täiesti erineva taimega. Steriilsete võrsete lehed on 3...5 hõlmised ja sarnanevad pisut vahtra omadele. Õitsvate okste lehed on ovaalsed või rombjad. Harilik luuderohi on erinevalt teistest luuderohtudest nõus kasvama toataimena.
Eestis kipuvad luuderohud talvel hingusele minema. Siiski kestavad nad vapramalt mere ääres ja saartel, kus talved on pehmemad. Tallinnaski olen trehvanud nägema suuri ja eakaid luuderohtusid. Öeldakse, et talvitumislootus on parem, kui paljundamiseks võtta pistoksi nendelt taimedelt, mis on Eestis juba aastaid kestnud. Paraku pole meie kogemused seda pisut Mitshurini ideede järgi lõhnavat teesi kinnitanud. Paremini õnnestub luuderohtudel talvitumine, kui nad märkavad sügisel varem kasvamise lõpetada ja talve vastu valmistuma hakata. See juhtub kuivema mullaga kasvukohas. Teisisõnu - liivases kohas kasvades on nad kenasti elus püsinud.
Kolhise luuderohi Hedera colhica - on Kaukaasiast pärit. Tema kohta kehtib sama jutt, mis sai öeldud hariliku luuderohu tutvustuseks. Tal on vaid lehed hariliku omadest tuntavalt suuremad. Sorte on leida kesisemal määral. Mitmed meie aiandusasjatundjad peavad kolhise luuderohtu harilikust külmakindlamaks. Samas arvatakse ka vastupidist. Meie kogemus näitab, et lume all suudab kolhise luuderohi kenasti püsida, aga lumevaiba alt väljajäänud osised küsib talv omale.

Hedera colhica
Hedera helix
Kolhise luuderohi kevadet tervitamas. Mis sa arvad, kui paks oli lumekiht talvel?
Harilik luuderohi Tallinnas männi tüve mööda ronimas ja ennastunustavalt õitsemas detsembri algul. Pinnaseks on puhas liiv.
Hedera helix
Harilik luuderohi muru asendamas.