Hiina sidrunväändik. Schisandra chinensis
Hiina sidrunväändik on hinnatud ilu ja marjataim. Teda kutsutakse ka "hiina ronimagnooliaks" Ta väändub igasuguste tugeandvate esemete ümber ja kasvab vähemalt 10 meetri kõrguseks. Tal on väga sitked võrsed, mis ei murdu kergesti. Ajab maapinnalähedasi võrseid, mille abil taim laieneb. Sidrunväändikul on kahvaturoosad, lõhnavad õied. Marjad sarnanevad punasesõstra marjadele. Ühes kobaras võib olla u 40 marja, valmivad septembri algul. Kuna tegemist on kahekojalise taimega, siis tuleb marjade saamiseks istutada nii isas kui ka emastaimi. Samas on olemas ka hübriid, mis on isetolmleja.
Marjad on hapud, vahel isegi mõrkjad. Neil on väsimust peletav ja (töö)jõudu suurendav toime. Nendega on ravitud öist pissilkäimist, liigset unenägude nägemist, köha, hingamisteede haigusi, ekseeme jne. Marjad teravdavad nägemist, parandavad kuulmist ja koordinatsiooni, suurendavad lihasjõudu. Hiina meditsiinis kuulub sidrunväändik 50 tähtsama ravimtaime hulka. Tal on tõestatud maksa kaitsev ja selle funktsioone taastav toime. Ainud (rahvakild Kaug-Idas) on sidrunväändiku marjadega leevendanud merehaigust. Pideval tarvitamisel võib esineda unehäireid. Rasedatele ei soovitata sidrunväändiku pruukimist.
Selleks, et saada korraliku marjasaaki tuleb sidrunväändik istutada päiksepaistelisele kasvukohale, muld peab olema viljakas. Esimene saak saadakse tavaliselt 5 või 6 aastal.
![]() |