Harilik astelpaju Hippophae rhamnoides.

Astelpaju viljadega.

Astelpajust on Eestis nii palju kirjutatud ja teda on sedavõrd rohkesti promotud, et mul puudub igasugune vajadus midagi lisada. Ütlen vaid üht - varesepaar, kes järjepidevalt meie aias elab, sööb paari nädalaga meie üsna suure astelpaju marjadest täiesti puhtaks. Sageli on nii, et meie täiendame oma vitamiinivarusid ühel pool puud ja vares nagistab teisel pool, ise umbusklikult meie poole kõõritades. Ja see on täiesti kindel - vares loll lind ei ole!
Meie emasel astelpajul ei ole paraku lähedal isast võtta ja sellepärast tema oksad saagi raskuse all just ei murdu. Sellegipoolest jätkub nii meile kui ka varestele.
Aastast aastasse esitatakse meile igipõlist küsimust - kuidas eristada emast ja isast astelpaju? Kõige lihtsam on seda teha mingil ajal kevadel, kui puud on juba lehes, aga suur suvi pole veel alanud. Vast mõne nädala jooksul näevad puude oksad välja nii, nagu järgnevatel fotodel on näha. Hiljem puhastuvad isaste oksad ära ja siis on vahet teha tunduvalt raskem.

Tegelikult on sama lihtne puid eristada ka aprillis-mais enne pungade avanemist

Astelpaju
Vasakpoolsed kolm oksa kuuluvad emasõitega puule. Parempoolsed pruunikate "käbidega" oksad on isase omad.

Kaugemalt vaadates on kevadel emasõitega puud rohekaskollase võraga. Isaste puude oksad on kaetud justkui väikeste pruunide käbidega ja seepärast näib kogu puu pruuni värvi olevat.

Istuta aeda 2...3 emase astelpaju kohta 1 isane ja võid olla kindel, et mõne aasta pärast saad kõigile sõpradele saaki jagada. Paraku ei viitsi nad reeglina tulla vilju okste küljest lahti nokitsema ja nii jääbki viljade ülejääk lindudele maiustada. Viljade korjamise vähegi talutav tehnika on järgmine - aseta tuulevaiksesse kohta võimalikult mugav tool, pane käeulatusse i-Pod oma lemmikmuusikaga ja klaas hea veiniga. Nüüd mine ja lõika endale priske oks lugematute viljadega. Seejärel võta toolis sisse mugav asend ja hakka kiirustamata vilju oksa küljest lahti katkuma. Mahe muusika ja vein aitavad vajadusel närve rahustada. Okste lõikamine on igati tarvilik. Vastasel juhul kasvab astelpaju ülemäära suureks.
Astelpajud ajavad palju juurevõsusid. Seega on neid tark istutada näiteks murusse - siis kutsub muruniiduk astelpajud kenasti korrale.