Laiuv, liibuv ja lamav tuhkpuu Cotoneaster horisontalis, C.adpressus, C.procumbens.

Laiuv tuhkpuu ´Saxatilis´.
Liibuv tuhkpuu kiviktaimlas sügisrüüs.

Laiuva tuhkpuu (C.horisontalis) põõsas kannab ingliskeelset nime "fishbone" tuhkpuu, seega "kalaluu" tuhkpuu. Nimi iseloomustab tabavalt kõrvalokste paiknemist peaoksal. Raagus laiuv tuhkpuu on tõesti sarnane lõdvalt kokkuseotud kalaskelettide buketile.
Seda vaevu põlvekõrgust laiuvat põõsast kaunistavad väikesed, nahkjad, tumerohelised, läikivad lehed, mis sügisel värvuvad punaseks. Kevadel rüütab ennast väikestest, valgetest õitest pitskuube. Sügisel ja talvel ehivad põõsast erkpunased, jõhvikasarnased viljad.
Laiuv tuhkpuu sobib kiviktaimlasse, suuremasse betoonkasti ja üldse kuhu iganes.
Kasvab tavalises aiamullas, armastab päikest, kuid lepib ka kerge varjuga. Kasvab küllaltki aeglaselt.
´Saxatilis´ on laiuva tuhkpuu tillemate lehtedega sort. Nüüdseks on temast saanud hoopis liik C.perpusillus.
´Variegatus´ - on populaarne sort, kelle tumerohelised lehed on kanditud kitsa valge triibuga. Peetakse ka C.atropurpureus ehk siis tumepunase tuhkpuu sordiks. Viimase lehtede ääred on natuke lainjad ja oksastik ei moodusta iseloomulikku "kalaluu" kuju. Eriti ilus on ta talvel, kui lehed omandavad roosaka jume. Sort on pärit 1922.a. Tegemist on kauni tuhkpuuga, kes kaunistab igat aeda.

 

Cotoneaster horisontalis ´Variegatus´
Laiuv tuhkpuu ´Variegatus´

Hoopiski madalam, roomavam, "voolavam" on liibuv tuhkpuu C.adpressus. Sellel alandlikul põõsal on kõik manused sama värvi, kuid väiksemad kui eelmisel liigil. Kiviktaimlasse istutatuna ta sõna otseses mõttes valgub mööda astanguid alla. Kõrgust on tal vaid 30 cm.
´Little Gem´ - on eriti väike ja armas põõsake. Teda on sagedasti nimetatud ekslikult C.apiculatus ´Tom Thumb´ või C.dammeri ´Tom Thumb´.
Teine maadligi roomav tuhkpuu on lamav tuhkpuu C.procumbens. Tema kõlava nimega sordiks on "Queen of Carpets".

"Little Gem" on nõus kasvama ka kivide vahelises praos.
Sellel pildil on paar kopsakamat liibuva tuhkpuu ´Little Gem´ põõsast. Vast nad on eelmisel pildil oleva põõsakese vanaemad.
Lamav tuhkpuu ´Queen of Carpets´ püüab õigustada oma uhket nime.