Elupuu püramiidsed kollased sordid Thuja occidentalis

Kõrvuti sammasjate roheliste elupuudega on palju ka kollase jumega sihvakaid sorte.

"Semperaurea" - on kiirekasvuline ja pisut robustse olemisega elupuusort, mille võrsete tipud on säravalt pronkskollased. Ilusa värvi omandab ta päikselisel kohal kasvades. Max kõrgus ulatub 12 meetrini. Igati sobiv elupuu kollasejumelise igihalja heki moodustamiseks. Talvel omandab ta pruunikaskollase jume. Vana sort, pärit 1893. aastast.

"Lutea" - sihvakas, kuni 10 m kõrgune puu. Tema välimised osad on üsna selgelt kollased, krooni sisemuse poole liikudes lähevad soomused üha rohelisemaks. Talvel värvi praktiliselt ei muuda. Päikeseta kasvukohal jääb plassiks. Ka see ilus sort on vana. Tema sünniaastaks märgitakse aasta 1900.

"Sunkist" - graatsiliselt sale ja mitte liialt kõrge (kuni 4 m) kollane elupuu. Kasvab aeglaselt. Vananedes värvus justkui pleekub. Loetakse üheks parimaks sordiks sihvakate kollaste seas. Ei ole nõudlik mullastiku suhtes. Talub hästi pügamist.

"Yellow Ribbon" - kiirekasvuline, säravalt kollaste välimiste soomustega elupuu. Nimele vastavalt jätab pisut vöödilise mulje. Eriti sobiv hekiks, aga loomulikult kasutatav ka üksikpuuna. Ta on lohmaka olemisega laikooniline puu. Kasvab 6...8 m kõrgeks.

"Europe Gold" - on uuemaks sordiks kollaste kääbikute seas. 1974.a. sai ta sordipaberid. Pärit on ta Hollandist. Kasvab aastaga ca 10 cm pikemaks ja võib sirguda 2...4 m pikkuseks. Samas jääb ta visuaalselt ilusaks saledaks puuks. Temast saab teha kena kollase heki. Üks kenamatest kollastest elupuudest.

"Krakus" - on Poolast pärinev uudissort. Moodustab väga tiheda ja ühtlase samba. Eriti erksalt kollased on uute võrsete tipud.

"Filip´s Magic Moment" - patendialune uudissort, mis on väga erkkollane pea aastaringselt. Oma olemuselt sarnaneb muidu "Smaragd"-iga (st. ta on tihe ja ilus koonus).

Parempoolne on "Sunkist" 10...15 aastaselt on kuni 3 m kõrge ja 1,2 m lai.

Parimas eas "Yellow Ribbon". Naabriga samas eas on ta 4 m kõrge ja 1 m lai.

Elupuu "Semperaurea" (pildil 2 parempoolset puud) parajasti kasvuhoos uued võrsed on ilusad pronkskollased. Need paistavad tumerohelisel foonil hästi välja. Sort ise on kiire edenemisega, aga vast liiga lohmakas ja on nüüdseks hakanud vajuma unustusse.

Elupuu "Krakus" on sihvakas ja ilusa ühtlase kollase jumega. Selle sordi autoriteks on Maria ja Janusz Szewczyk Poolast. 3 m kõrgusena on 1 m lai.