Elupuu püramiidsed ehk sammasjad sordid Thuja occidentalis

Kaks mehekõrgust pilkuköitvat "Fastigiata"t
Tagumine on "Brabant"

Ammust ajast on Eestis levinud kaks sihvakat elupuud: nn. püstjas elupuu "Fastigiata" ja sammaselupuu "Columna".

"Fastigiata" - sündis läinud sajandi alguses Saksamaal. Ta on üsna muutliku, kuid alati salesihvaka kujuga pikakasvuline puu. Tema kõrgus võib olla tuntavalt üle 10 m. Tal on kaks hinnatavat omadust - ta säilitab ka talvel oma rohelise värvi ja annab seemnetest paljundades emapuudega sarnaseid taimi.

"Columna" - on eelmisest madalam, alla 10 m kõrge. Kasvab aeglaselt, mitte üle 15 cm aastas. Ka tema ei muuda talvel värvi. Ei talu liialt kõvakstallatud mulda. Kummalegi sordile ei sobi peeneteraline kergesti tihedaks vajuv pinnas.

Uued tuuled tõid Eestisse massina "Smaragd"e ja "Brabant"e.
"Smaragd" - on õilsa printsina käsitletud eraldi lehel.
"Brabant" - on kiirekasvuline lohmaka olemisega hekisort. Aastas kasvab kuni 30 cm. Sirgub vabalt kasvades 20 meetriseks mürakaks. Talub hästi pügamist ja vajab seda, et tihedam välja näha. Tema puuduseks on asjaolu, et ta muudab talve saabudes oma värvi. Roheline rüü muutub kollakaks-pruunikaks, kuidagi luitunuks. Jumekaks muutub ta taas siis, kui uued võrsed hakkavad kenasti tooni andma. Lepib üsna igasuguse pinnasega.

"Brobeck´s Tower" - on natuke sarnane sordile ´Spiralis´. See pole ka mingi ime - ta on ´Spiralis´e seemik. Ta kasvab hoopis aeglasemalt ja on kompaktsem. 10 a. vanusena on ta vaid 1,5 m kõrge. Sort on pärit Rootsist, tema "ristiisaks" on Anders Brobeck.

"Holmstrup" - nägi ilmavalgust Taanis 1951. a. Kasvab aeglaselt (10 cm aastas) kuni 4 m kõrguseks. Talub hästi varju. Talub pügamist. On leplik pinnase suhtes. Ei muuda talvel värvi. Loetakse eriti tuuli taluvaks sordiks.

"Malonyana Holub" - on väga pilkupüüdev kääbussort. Kasvatab aegamööda ühe või mitu sambakest. Põlvepikkuseks kasvamine võtab tal 10 a aega. Talvel värvub pruunikaks.

"Rosenthalii" - mitmed autoriteedid loevad seda ilusaimaks tumeroheliseks tagasihoidlikukasvuliseks sammasjaks elupuuks. Ta sirgub teosammul 5 m kõrguseks. Aretatud 1884.a. On ajapikku muutumas harulduseks.

"Spiralis" - kasvukuju vastab nimele. Ta on tänu oma kujule teiste sortide seast kergesti äratuntav. Kasvab kiiresti kuni 15 m kõrguseks. Ta on kõige kiiremini kasvav elupuusort. Tema spiraalselt pöörduvad võrsed sarnanevad sõnajala lehtedega. Aedadesse ilmus möödunud sajandi kahekümnendatel aastatel. Seemnetest saadud järglastest vaid 1/3 on spiraalsed.

"Spiralis Mini" - on selgelt spiraalselt paiknevate okstega. Tegemist on rohelist värvi elupuuga. Ta suudab 10ne aastaselt kasvada napisti 1 m kõrgeks.

"Zmatlik" - on 1984.a Tšehhist leitud kääbuskasvuline elupuu. Tekkiv kitsaskoonusjas sammas on kaunilt nässulise pinnaga ja tumeroheline. Kasvab aegamööda kuni 2 m kõrgeks.

"Wagner" - ilusa tilgakujulise vormiga ja suurepärase sinkjasrohelise värviga sort. Suurepärane hekipuu. Väikesena ei paista paraku millegagi silma.

"Holmstrup"
Tilgakujulise võraga "Wagner" Thuja occidentalis "Wagner"
"Brobeck´s Tower" on vähelevinud sort.
See tore "okkaline" on elupuu sort "Filiformis". Edeneb 15 a -ks saades 2 m kõrguseks ja 1 m laiuseks. Ergast lõunapäikest ta lagipähe ei tahaks saada. Poolvari on tema meelispaik.
Thuja occidentalis ´Malonyana Holub´
Thuja occidentalis ´Zmatlik´
Kääbussort ´Malonyana Holub´
Harilik elupuu ´Zmatlik´