Iluõunapuud. Malus sp.

Paljude iluõunapuude õied on rohkem või vähem roosad kuni punased. Pildil õitseb lõhislehine õunapuu.

 

Tasub tähele panna, et paljud iluõunapuud on heaks tolmuandjaks tavalistele õunapuudele. Nende õite värvus pleekub enamasti tugevasti (v.a. muidugi valgeõielised) ning kiiresti, mistõttu täpset värvi kirjeldada on raske. Hoolimata nende õunte sageli kibekast ja hapust maitsest, kasutatakse paljusid neist siiski püreede ja keediste valmistamiseks. Õunapuude liike on üle 50, iluõunapuude sorte ei jõua kokku lugeda. Sellel lehel on allpool kirjeldatud mõnesid nendest. Siia klõpsates jõuad järgmisele lehele, kus sobivate fotode olemasolu võimaldas mõningaid sorte natuke ülevaatlikumalt esitleda..

Iluõunapuudel on sageli väga palju suuri valgeid kuni tumeroosasid õisi, nende lehed võivad olla rohelised, purpursed kuni punased. Maikuu hakul avanevad lehepungad massiliselt üksteise võidu. Pisikesed õunad on kollased kuni punased. Õunu on palju, nad ei sünni enamasti mekkida (küll on nad sagedasti pruugitavad köögis) ja nad püsivad puus kuni jõuludeni. Leidub ka nn. leinaõunapuid ja püramiidseid vorme. Iluõunapuude liike ja sorte on väga palju. Eestisse tuuakse neid prooviks igal aastal. Kirjanduse andmetel peaksid nad olema vägagi külmakindlad, tegelikke tulemusi näitaks mõni tõsine talv. Alltoodud sortiment on testitud külmakindlusega. Lisaks püüame pakkuda ka uudseid sorte, mille andmed selguvad siis, kui nad saabuvad müügile.

Ida - mariõunapuu Malus baccata´ Dolgo´- on rohkem tuntud nn. paradiisiõunana. Tarvitatakse enamasti marineerituna. Moodustab suuremahulise krooniga üsna kõrge (kuni 8 m) puu. Õied üsna suured, valged. Õunad väikesed, piklikud, tumepunased, hapud. Külmakindlusega probleeme ei ole. On heaks tolmuandjaks paljudele õunasortidele.
Raudatie Omena - nii kutsuvad soomlased seda leina-iluõunapuud, sest selle sordiga on Soomes palistatud raudteede ääri. Tal on heledad õied ja kollased sibulõunalaadsed üsna maitsvad õunad. Ilmselt talvitumisprobleeme tal ei ole.

 

Iluõunapuu ´Professor August Vaga´ - lehed on purpurse jumega, õied roosad, õunad on pisikesed ja punased nagu jõhvikad. Aretatud Luual, järelikult samuti külmakindel. Kõrgus kuni 6 m. Ta hakkab oma suuri õisi kõrvaloleval pildil just-just avama.

Iluõunapuu ´Red Splendor´ - rohel.lehed, roosad õied ja rikkalikult erepunaseid söödavaid kirsisarnaseid õunu. Ameerika president R.Nixon kinkis selle puu 1972.a.oma riigivisiidil Hiinasse hiinlastele. Selle sordi edasiarenduseks on ´Norman´, mis on püstisem, õierikkam ja annab erandlikuna iluõunapuude seas ilusa sügisvärvi.

Iluõunapuu ´Royalty´ - kuulus sort. Purpurse tooniga lehed on nobedad pungadest väljuma ja nad on kõige tumedamad iluõunapuude seas. Õied on intensiivselt roosad ja väikesed õunad on tumepunased. Selle puu suve läbi selgelt purpursed lehed värvuvad sügisepoole punasemaks. Kõrgus kuni 8 m. See sort on Eestis juba kaua olnud. Kahjuks on tema mustjaspunased väikesed õunad sügisel lehestiku vahel üsna märkamatud.

Iluõunapuu ´Golden Hornet´- saleda, ovaalse krooniga väike puu. Tema õiepungad on roosad, aga nendest avanevad suured valged õied. Tal on rohelised lehed. Sügisel ja talve hakul kaunistavad puud kirsist pisut suuremad erkkollased, punakate träpsudega õunad (vt. kõrvaloleval pildil). Loetakse õunarohkeimaks iluõunapuude seas.

Lõhislehine iluõunapuu - on püsivalt punaste lehtedega (kevadel vähem, suvel kaheldamatult ja sügisel intensiivselt punased), tugevroosade õitega (vt. kõige ülemist fotot) ja tillukeste mustjaspunaste õuntega puu. Väärib aias auväärset kohta. Kasvult ei ole väga suur ja teda annab lõikamisega soovitavas suuruses hoida.

Iluõunapuu ´Royal Beauty´- purpursete lehtedega leinapuu. Õied on tumepunased. Õunad väikesed ja tumepunased. Sort on pärit 1980.a. On võitnud auhindu.

 


See pilt ei ole parimate killast, aga ehk ta näitab siiski, kuivõrd rikkalikult üks vägev iluõunapuu(sorti ma ei tea) ikkagi õitseb. Nii mõnigi mööduja jääb õitemäge sõna otseses mõttes ammulisui vaatama.

 

Täpseimad andmed parajasti müügiloleva sortimendi kohta saad tel. 6238830 või 5531918.