Iluõunapuud. Malus sp.

Sellel lehel püüan väikest valikut iluõunapuudest tutvustada pisut kavakindlamalt. Vasakult leiad ubinate pildid, paremal paiknevad fotod õitest.

Iluõunapuu ´Profusion´- veinpunased, suured, kergelt lõhnavad õied pleekuvad kiiresti roosaks. Õitseb väga rikkalikult. Annab tolmu paljudele tavaõunapuudele. Noored lehed on pronksjad kuni punakad. Lehed matid. Kevadel on ta kiirem lehtemineja, kui mitmed teised iluõunapuude sordid. Ka võrsete koor on punakas. Üks parima õievärviga sortidest. Tema õunad hämmastavad juulis oma lillaka värvitooniga (pildil). Sügisel on neid kerge segi ajada kirssidega. Nad püsivad kaua puus. Neid saab kasutada köögis. Selle sordi aretas 1938.a. Doorenbos.
   

Iluõunapuu ´Rudolph´ - on Kanadast 1954.a. pärit sort. Kasvab väikeseks püstise kasvuga, aga laiuva võraga puuks, millel on purpurse või pronksise läikega lehed ja suured (4,5 cm) tugevroosad õied. Avanemata õiepungad on erkpunased. Õunad on tal kollakasoranzhpunased, suure kirsi suurused. Paraku ei püsi tema õunad kaua puus. Kasvab 6 m kõrgeks. Teda loetakse üheks külmakindlaimaks iluõunapuuks. Kevadel hakkab üsna varakult lehti avama. Need on helerusked, selge roheka varjundiga.

 
  Iluõunapuu ´Red Sentinel´ - sellel auhinnatud sordil on roosad õiepungad, valged lõhnavad õied ja erkrohelised lehed. Ta läheb kevadel tibakene hiljem lehte, kui mitmed teised sordid. Sügisel ja talve hakul kaunistavad puud rohked, puntidena ripnevad, suure kirsi suurused õunad, mis on silmapaistvalt erkerepunased. Kahjuks on õunad, hoolimata oma ilusast välimusest, üsna hapukibedad, aga väidetavalt siiski kulinaarias kasutatavad. See Uus-Meremaalt pärit sort on väga haiguskindel ja talub hästi linnaõhku. Ta on heaks tolmeldajaks. Kasvab ca 5 m kõrgeks.
Tema õunte värvus on väga silmatorkav ka siis, kui nad alles omandavad lõplikku värvust. Siis on nad erkoranzhpunased. Ütleksin, et veelgi ilusamad, kui seda pilti klõpsatades (oktoobri algus).
   
  Iluõunapuu ´Liset´ - lehed on avanedes tumepurpursed, hiljem tuleb esile roheline toon. Lehed on pisut laisavõitu - neil võtab pungadest välja pugemine kauem aega, kui virgematel sortidel. Kirsipunastest pungadest avanevad tugevroosad õied. Õunad sarnanevad väga täisküpsetele jõhvikatele. Puu kõrgus on kuni 6 m.
   
Sargenti õunapuu (M.sargentii) - on Euroopa väikeaedades üsna populaarne. Ta nimelt jääb põõsaks, mille kõrgus on napilt 2 m ja laius on pigem suurem. See Jaapanist pärit liik jõudis Euroopasse 1892.a. Ta õitseb rikkalikult valgete lõhnavate õitega, mis avanevad roosakatest pungadest. Paraku ta ei pruugi igal aastal õitseda. Lehed avanevad kevadel hiljem, kui "tavalistel" iluõunapuudel. Sügisel ja talve hakul on põõsas täis pohladega äravahetamiseni sarnaseid õunu. Neid saavat taaskord kokanduses tarvitada. Sargenti õunapuu suudab ennast enamasti uuesti elule kasvatada, kui teda on pruukostiks võtnud kitsed, jänesed või põdrad.
Ta sobiks ka inimesekõrguseks hekiks.

Täpsemaid andmeid parajasti müügiloleva sortimendi kohta saad tel. 6238830 või 5531918.
Ja siia muljudes saad tagasi iluõunapuude avalehele.