Jaapani juudapuulehik Cercidiphyllum japonicum

Jaapani juudapuulehik on tõmmanud selga oma fantastilise sügiskuue.

Juudapuulehik on oma perekonna ainuesindaja-liik. Ta on pärit Jaapanist ja Hiinast. Jaapanlased kutsuvad teda "katsura" ehk siis "koogipuu". Tema puud on kas isased või emased. Õied on mõlemil plasskollakad, tähelepandamatud, sisuliselt nutsakas tolmukaid ja paar narmast. Neil on õiekate aegade jooksul täiesti kaotsi läinud. Emastel taimedel tulevad sügisel külge väikesed, rohekad viljad. Kodumaal kasvavad juudapuulehikud tõelisteks palgipuudeks. Euroopas jäävad nad õnneks väga tunduvalt väheldasemaks.

Juudapuulehikut hinnatakse ikkagi tema lehestiku pärast. Kevadel on noored lehed punakad, suvel on nad tumerohelised. Sügisel saabub aga nende hiilgeaeg. Lehed on nagu ühed ontlikud kameeleonid - nad on kord kollased, siis roosad, mõni aeg oranzhid ja maanduvad (selle sõna otseses tähenduses ) punastena. Kummalisel kombel lõhnavad mahapudenevad lehed vastküpsetatud kookide järele. Miks mitte rikastada sügisest aeda mõnusa koogilõhnaga!

Jaapani juudapuulehik on keset merd kasvanuna üsnagi niiskuslembene. Paku talle parasniisket aiamulda ja päikselist kasvukohta ja ta on pakutuga rahul. Kasina varju kannatab ta kergesti ära. Liiga kuivas pinnases või kuiva tuule käes võivad tema ilusad lehed pruunistuda. Ta on külmakindel, aga hilised öökülmad võivad tema vast lahtirullunud lehti kahjustada.

´Rotfusch´ - on nimele (punarebane) vastavalt kevadel purpurne. Suvel tõmbuvad lehed sinkjaks ja sügisel muutuvad nad oranzhikaks. Taim on väga kitsa võraga ja seetõttu sarnaneb ta natuke rebase püstitõstetud sabale. Sobib erandlikuna juudapuulehikute seas väikesesse aeda..

Juudapuulehiku 'Amazing Grace' noor värskelt lahtirullunud leht.