Kolkwitzia amabilis “Rosea” Kolkvitsia “Rosea”

 

Pärit Lääne-Hiinast.

Kolkvitsia külmakindluse kohta on vastukäivaid andmeid. Calmia Istikuäri aastate kogemus on näidanud, et kolkvitsia on väga vastupidav. Isegi potis talvitudes ei ole ta kaotanud talveti ühtegi oksa. Sellist sitkust ei ole paljudel teistel põõsastel. Mõnedel andmetel võib tugev pakane oksi siiski kahjustada.

Kolkvitsia kasvab 5 aastaga umbes 1-1,5 m kõrguseks. Lääne-Euroopas võib ta 10 aastaga ulatuda üle 2 m. Ka Tallinnas on põõsaid, mille kõrgus küündib 2,5 m-ni. (vt. lisatud foto) Mida soojem on kasvukoht, seda suuremaks ja tihedamaks põõsas kasvab.

Kolkvitsia on üks armastatumaid ilupõõsaid maailmas. Rootsis kutsutakse teda paradiisipõõsaks. Ta on ümar, tihe, kaarjate okste ja roosate kellukjate õitega põõsas. Õitseb juunis ja juulis, tavaliselt alustab kui sirelid on õitsemise lõpetanud.

Kuigi talub varju, eelistab täispäikest. Mulla suhtes tal nõudmisi ei ole, tavaline aiamuld sobib talle igati. Kolkvitsia ei talu ülearust lõikamist. Eemaldatakse vaid väga vanad või murdunud oksad.Ilma seda tegemata risustub põõsas ära..

Kolkovitsia "Rosea" tuleks istutada murusse, lillepeenra taha, maja seina äärde või gruppi koos värviliste okaspuudega