Must leeder Sambucus nigra

Must leeder "Albovariegata" Sambucus nigra
Must leeder "Black Beauty"
Must leeder "Madonna" Sambucus nigra
Must leeder "Guincho Purple"
Sambucus nigra ´Black Lace´
"Pulverulenta" on natuuris ilusam, kui pildil.
"Black Lace" õitsemas.
Sambucus nigra ´Laciniata´
Sambucus nigra ´Aureomarginata´
"Laciniata" vägevad õisikud paistavad kaugele.
"Aureomarginata" suudab kasvada ka vanade kuuskede all.

Must leeder kasvab suureks(5m) põõsaks.Õitseb juunis-juulis. Väikesed valged õied on kuni 20 cm läbimõõduga sarikates. Mustad viljad valmivad septembris ja on söödavad. Kasutatakse rahvameditsiinis, ka mahlade värvainena.
Must leeder eelistab viljakat mulda, kuid kannatab ära ka vägagi kuiva pinnase. Ta on nõus kasvama ka üsna varjus ja edeneb hästi ka päikese käes. Kannatab välja ka savise, nätske mulla. Eesti saartel on üsna sage alusmetsa taim.

Tuntumad sordid on:
"Laciniata" -(4m) lehed on sügavasti lõhistunud. Põõsas meenutab veidi väga robustset tillipõõsast. On võitnud auhindu. Tema õisikud on üllatavalt suured, nende lõhn kandub kaugele.
"Marginata" - (2m)lehed on kirjud. Vajab päikselisemat kasvukohta. Siiski on lehed kirjud ka varjus kasvades.
"Aurea" - (2m) on kuldkollase lehestikuga laiuv põõsas. Lehtede paremaks värvumiseks peaksid nad pisut päikest saama. On võitnud auhindu.
"Guincho Purple" (ka "Purpurea" või "Foliis Purpureis") - noored lehed on rohelised. Suve edenedes nad tumenevad mustjaspurpurseks ja on sügiseks punased. Õienupud on roosad, avanenud õied valged.
"Black Beauty" - on purpursete lehtedega ja roosakate õitega sort. Auhinnatud. "Black Lace" on temaga sarnane, aga lehed on rohkem lõhistunud. Kasvavad kuni 3 m kõrgeks.
"Madonna" - on sarnane "Aureomarginata"-le, aga tal on kollast osa lehtedel rohkem. Meie aias on ta väga aeglaselt edenenud. Ta pole suutnud kasvada rohkem kui 1,5 m kõrguseks kiitsakaks põõsakeseks. "Aureomarginata" edeneb jõuliselt ja moodustab tiheda ning kõrge põõsa. Seda isegi kehval kasvukohal kasvades.
"Pulverulenta" - on 1991.a pärinev väga kaunis sort. Tema lehtedele oleks nagu lahkel käel tuhksuhkrut peale raputatud. Võrsete tipud on pea üleni valgeks saanud. Edeneb väga aeglaselt. "Pulverulenta" vajab kevadel väga resoluutset tagasilõikust, aga tema kirju leherüü saab kauniks alles juulist alates.

Kevadel tuleb leedreid tugevasti tagasi lõigata. See soodustab uute okste arengut. Lehetäid võivad tüli teha. Mõne insektitsiidiga pritsimine on sellisel juhul abiks.

Kui soovid mustast leedrist rohkem teada, siis loe artiklit.
Musta leedri sortidest täpsemalt saad lugeda teisest artiklist.