Punane leeder Sambucus racemosa

Punane leeder "Tenuifolia" Sambucus racemosa
Punane leeder "Sutherland Gold"
 
Punane leeder "Plumosa Aurea" Sambucus racemosa

Punane leeder on Eestis hoopis paremini kodunenud , kui must leeder. Ta on külmale väga vastupidav ja see on tema edule kaasa aidanud.
Kasvab ca 3 m kõrgeks ja sama laiaks. Pärineb Ida-Euroopast ja Lääne- Aasiast. Ta avab oma valkjas-kollased õied kimpudes juba mais. Õied on nõrga lõhnaga, mis ei sisalda tuntavat "kalalõhna" komponenti, nagu teiste leedrite õied. Luuviljad (punased "marjad") valmivad üsna varakult. Viljakobarad meenutavad pihlaka omi. Eestlased pole nendest midagi arvanud, teised rahvad on vilju ohtralt tarvitanud igasuguste hoidiste tegemiseks. Viljad on väga C-vitamiinirikkad. Mujal on punast leedrit (lehti, vilju, õisi, juuri) tarvitatud ka ravimtaimena.

Punane leeder armastab päikselist kuni poolvarjulist kasvukohta. Muld võiks olla mitte liialt kuiv. Talle sobib ka raskem savine pinnas. Kannatab tuult, aga mitte mere äärt. Pinnas võiks olla kergelt happeline, ei talu aluselist kasvukohta.

Punasel leedril on mitmeid väga nägusaid sorte:
'Golden Locks' - on Plumosa Aurea"´ Kanada variant. Olevat päikesepõletuse vastu hoopis vähem tundlik. Kasvab vaid 0,7 m kõrgeks.

subsp. kamtschatica - kamtshatka leeder - on punasest leedrist suuremate lehtedega, õitega ja luuviljadega.

'Laciniata' - rohelised lehed sügavalt lõhistunud.

'Plumosa Aurea' - kuldkollased lehed on kenasti narmastunud äärega. Üks populaarsematest punase leedri sortidest. Mõned ütlevad, et ta on üks ilusamatest kollaselehelistest põõsastest aias. Paraku pruunistuvad lehed mõnikord päikese käes. Soovitatakse istutada poolvarjulisele kasvukohale.

'Tenuifolia' - väga niitjalt narmastunud roheliste lehtedega sort. Kasvab aeglaselt, uute kasvude tipud kergelt purpursed. Madal ja õhuline põõsamütsakas kiviktaimlasse. Erandlikult punaste leedrite seas eelistaks tema neutraalset või isegi tiba aluselist pinnast.

'Redman' - on veel üks lõhistunud lehtedega sort.

'Sutherland Gold' - taaskord üks "Plumosa Aurea" kaksikvend. Kanadast pärit sort. Väidetavalt kardab vähem päikesepõletust. On ´Plumosa Aurea´-st natuke robustsem.