Parukapuu Cotinus coggygria

Harilikud parukapuud Inglismaal.

Harilik parukapuu kasvab suureks põõsaks. Tema kõrgus võib ulatuda 4 m-ni. Oma nime on ta saanud õitest ja viljadest, mis suve teisel poolel roosa vahuna katavad kogu põõsa - nagu oleks põõsale kahupäine parukas peale tõmmatud. Parukapuu kannatab eriliselt hästi kuumust, ju siis ka põuda. Noored taimed võivad saada talvel kannatada ja neid tuleks väiksena katta. Hiljem on nad igati püsivad. Tuleks hoolitseda, et parukapuu sügisel mõistlikul ajal kasvu lõpetaks. Niiviisi jõuavad tema võrsed talveks ära puituda ja peavad paremini külmale vastu. Kasv katkeb, kui taimel ei ole enam väetisaineid ega vett. Kuidas sellist olukorda tekitada - see on tõeliselt Hamletlik küsimus. Üheks võtteks on püüda hoida parukapuu kasvukoht suve teisel poolel kuivana. Hariliku parukapuu lehed värvuvad sügisel kollaseks kuni oranzhikaks. Parukapuu eripäraks on hiline lehteminek. Varu kannatust ja oota - küll ta jaanipäevaks lehed lahti rullib.
´Royal Purple´ - on väga tuntud parukapuu punaselehine sort. Tema lehed püsivad terve suve väga ilusa sinkjaspunase värviga. Eesti oludes on ta üsna madal - 1,5 ...2 m. Ta ei talu märga ja nätsket pinnast.
´Ancot´ GOLDEN SPIRIT - kärtskollaste lehtedega sort. Selleks, et tema lehed lauspäikeses ei pruunistuks, peab pinnas olema piisavalt niiske.
´Young Lady´ - on erkroheliste lehtedega põõsas. Lehed värvuvad soodsal sügisel punakatesse toonidesse. Sort hakkab väga noorelt „vahutama“. Ta õitseb rikkalikult. Tema populaarsuse allikaks on väheldane kasv. Meie aias on ta ca 1 m kõrge ning samavõrd lai ja õitseb rikkalikult.

P.S. Ülemisel pildil on kuulus aed Inglismaal Great Dixter. Tema omapäraks on nn. õitsvad murud ehk lilleaasad. Pilt on tehtud augusti esimesel poolel. Juba hulk aega on "muru" selline tokerdanud asjandus, mille peale ei tohi astuda. Oodatakse, et murus kevadel õitsenud taimede seemned valmiksid ja pudeneksid. Nii kindlustatakse järgmise aasta õitsemine. Kui saad naabriga kokkuleppele, et tohid tema murul käia päikest võtmas ja pikniku pidamas, siis võid omale sellise muru aeda tekitada - pole vaja niita.

Võimas parukapuu "Royal Purple" Iirimaal. Õisikuteks on see punakas "udu", mis pilti hägustab. Need pole sellel punaselehisel sordil nii efektsed kui harilikul parukapuul. Selle sordi lehtedele omane sinkjas lisatoon on fotol üsna hästi näha.
Parukapuu GOLDEN SPIRIT Cotinus coggygria eraldub rohelisest foonist kirkalt.
Eestis jääb ´Royal Purple´ kasv tavaliselt mõistlikesse piiridesse. Liiga pikaks kasvanud võrsed lõika julgelt tagasi.
Cotinus coggygria ´Young Lady´
´Young Lady´ õitsemas.