Harilik tamm Quercus robur


Suur ja tugev puu. Võra ümar ja mahukas. Armastab üsna niisket mulda ja päikselist kasvukohta. Teiste puude all kasvades moodustab hõreda võra ja oksad kipuvad laasuma. Vajab normaalseks arenguks viljakat pinnast. Tammed kannatavad linnaolusid, tugevat tuult ja vähest soola. Tamm on väga tugeva puiduga, tõrusid armastavad nii mets- kui ka kodusead, koor sisaldab rohkesti tanniini. Seetõttu kasutatakse naha parkimisel ja kõhulahtisuse korral. Harilikul tammel on palju sorte. Olgu siinkohal esitatud mõned neist:
´Castle Howard´ - kääbuskasvuline puu. 15 aastaselt on ca 2 m kõrgune. Tema rohelised lehed on kaetud ebaühtlaselt valgete träpsudega.
´Concordia´ - imeilusa kuldkollase lehestikuga kääbuspuu. 10 aastaselt on ca 1,8 m kõrgune. Paraku on sort külmakartlik, ta sobiks Lääne-Eestisse ja saartele..
´Cucullata´ - pikkade, kitsaste ja lainjate lehtedega hariliku tamme sort. Allpool oleval pildil ta alles rullib oma lehti lahti, kuigi pilt on tehtud juuni hakul.
´Filicifolia´ (ka ´Pectinata´) - on lõhislehine tamm. Ta on hoopis väiksema kasvuga, kui liik.
´Fürst von Schwarzenberg´- on valge- ja rohelisemustriliste lehtedega sort. Kontrastsed on siiski vaid noored lehed. Sellegipoolest näeb see tammesort uute võrsete moodustamise ajal üsna rõõmsameelselt "sitsiline" välja.
´Irtha´ - on omapäraselt "lokiliste" lehtedega sort. Lisaks on lehtedel ka kerge, kollasega kirjatud marmormuster. Kasvab väga aeglaselt.
´Marmorata´ - lehed on kirjatud kollasega. Muster sarnaneb tõesti marmori omale.
´Pendula´- on leinatamm. Ka see tamm on kasvult üsna väike.
´Salfast´ - on püramiidja kasvuga puu, kelle rohelised lehed on piklikovaalsed, aga sirgete servadega. Kui sulle selle puu lehte eraldi näidata, siis sa ütled, et see on loorberileht
´Pyramidalis Punctata´ - on samuti sammasja kasvuga tamm. Ta jääb kasvult 5...6 m kõrguseks. Tema lehed on hariliku tamme omadest väiksemad. Neil on (eriti servades) valgeid träpse. Võra pole vaja kääridega "järgi aidata", see on omasoodu kenasti tihe. Haruldus, kes sobib ka väiksemasse aeda.
´Timuki´- Lätist leitud harilik tamm, kelle lehed püsivad terve suve tuntavalt punastena. Suurepärane eksmplar kasvab Salaspilsi bot.aias. Euroopas tuntud ´Atropurpurea´ ei saa lätlaste omale vastu. Selle sordi lehtede punasus kaob suve edenedes ära.
Püramiidtamm Quercus robur f.fastigiata. Suur ja tugev puu, kuid kitsa võraga. Kasvab kuni 20 m kõrgeks. Sobib ka väheldasemasse aeda, kuna võtab vähe ruumi.. Väga külmakindel. Armastab üsna niisket mulda ja päikselist kasvukohta. Hoiab ise oksad püstiselt tüve ligidal, pügada reeglina pole tarvis.


Umbes 3m kõrgune harilik tamm ´Pectinata´
Kena nooruke pürammidtamm.
Harilik tamm ´Marmorata´ Quercus robur
Läti aianduse au ja uhkus - harilik tamm ´Timuki´ septembris.
Harilik tamm ´Micky´
Harilik tamm ´Cucullata´ Quercus robur pildistatud juunis.
Harilik tamm ´Fürst von Schwarzenberg´

Lõhislehine tamm õitsemas.

Quercus robur ´Concordia´
Quercus robur ´Argenteomarginata´
Harilik tamm ´Concordia´. Tema lehestik on silmapaistvalt kollane
Harilik tamm ´Argenteomarginata´
Quercus robur ´Castle Howard´
Quercus robur ´Irtha´
Üllatavalt sitsilise lehestikuga ´Castle Howard´
Harilik tamm ´Irtha´