Trompetipuu. Catalpa.

Trompetipuud (Catalpa) on pärit Hiinast ja Põhja-Ameerikast. Pikad, ligi poolemeetrised „kaunad” on tegelikult hoopis kuprad – pikad, peened ja üsna silinderjad. Trompetipuude südaja kujuga lehed on üllatavalt suured – kuni 25 (40) cm pikad ja 20 cm laiad. Trompetipuud oleksid justkui kadedad, nad ei raatsi meile oma vägevaid lehti pikalt näidata. Need rulluvad pungadest välja alles suve hakul ja pudenevad laperdades maha pärast esimest külmapoolset ööd (enamasti juba septembris). Õied ja õisikud on väga nägusad, sarnanevad pisut iiriste või orhideede omadega. Õied avanevad juulis, mil „ontlikud” puud on juba ammu õitsenud. Ilma vahepeatust tegemata ei suuda ükski nektartoiduline putukas trompetipuude õitest mööda lennata. Saledad kuprad on algul rohelised, hiljem pruunid. Nüüd need avanevad ja väikese tiivakesega varustatud seemned pääsevad välja. Mõnedel liikidel toimub „väljalend” sügisel, teistel alles järgmisel kevadel.

Värd-trompetipuu (C. x erubescens) on hariliku (C. bignonioides) ja munaja trompetipuu (C. ovata) hübriid. Õied sarnanevad hariliku trompetipuu omadega, aga nad on väiksemad, kuid arvukamalt. Selgelt populaarsem on tema sort ´Purpurea´, kelle suured lehed avanevad purpursetena (soodsates oludes lausa mustjatena) ja koloreeruvad aja möödudes tumerohelisteks.

Tore trompetipuu (C. speciosa) ´Pulverulenta´ on suurte heledaträpsuliste lehtedega puu. Tal on samuti orhideelaadsed õied ja hiljem pikad pruunid kuprad.

Kuna lehed on eriti suured ja värvikad noortel võrsetel, siis lõika trompetipuid regulaarselt tagasi. Tagasilõikust toimeta varakevadel. Jälgi, et mullas oleks pidevalt piisavalt niiskust, vastasel juhul lehtede servad pruunistuvad. Istutuskoht vali võimalikult soe ja kindlasti tuulevaikne. Kui selline koht käepärast on, siis tasub pisut külmapelglike trompetipuude kasvatamist proovida – tulemus oleks imestamist väärt. Trometipuud vajavad normaalseks kasvuks viljakat mulda ja rohket niiskust. Üleujutuse vastu pole neil midagi. Tuul rikub nende suured lehed, liigses varjus jääb värviliste lehtedega sortide lehevärv kahvatuks.

 

Catalpa erubescens
Värd-trompetipuu uhkeldamas oma pikkade "kaunadega".