Kanada tsuuga Tsuga canadensis

Kanada tsuuga on liigina hõredapoolne laikooniline puu. Kasvab soodsates oludes 20...40 cm aastas. Kõrgus on 12...15 m. Aga selle saavutamine võtab tal aega. Tal on lüheldased okkad, mis on tumerohelised. Kannatab hästi pügamist.
Vajab päikest. Kannatab kerget varju. Ei talu põuda ja liiga kuiva pinnast. Pigem olgu muld märjem kui kuivapoolne. Teisalt ei talu nätsket savist mulda. Juured on pindmised nagu kuusel. Ei talu kinnitrambitud pinnast. Ei talu saastunud linnaõhku. Armastab jahedat ja pidevalt niisket pinnast, mis ei tohi kindlasti olla aluseline. Viimane põhjustab kloroosi (okkad helenevad, kolletuvad). Lehekõdu lahkelt lisatud neutraliseerimata turbaga on talle väga mokkamööda. Talub ränka pakast, mistõttu sobib istutada pottidesse või künadesse. Jälgi, et potid ei saaks lõunapäikest lagipähe ega kuivaks läbi.
Tal on aretatud palju väga ilusaid sorte. Kõik nad on aeglasekasvulised. Istikud on kallid.
Üks ilusamatest sortidest on rippoksaline ´Pendula´.

Tsuga canadensis ´Pendula´
Kanada tsuuga ´Pendula´

Piltidel on sama sort, aga võra on kujundatud pisut erinevalt. Kui juhtoksa pidevalt tugitoigastpidi üles siduda, siis tuleb puu kõrgem ja kitsam. Kena rippoksaline puu saadakse ka siis, kui ´Pendula´lt pärit oksakene poogitakse kõrgemale tüvele.
´Cole´s Prostrata´ - ka lihtsalt ´Cole´ - see USA-st pärit sort on väga laiuv ja "leinav". Ta kasvab pikkamööda ainult 0,2 m kõrgeks, aga on sealjuures kuni 1,5 m läbimõõdus. Tal on väikesed, vaid kuni 1,2 mm laiused okkad.

´Jeddeloh´ - moodustab ümara mütsaka. Sellel reeglina pole juhtoksa ja mütsakas jääb pealt lame. Lameda osa keskel võib olla lehtrikujuline süvend. Sort on pärit 1965.a. Saksamaalt. See sort on väga laialt kasutuses. Jääb väga pisikeseks - 10 aastaselt on vaid 50 cm kõrge ja 80 cm lai.

Tsuga canadensis ´Jeddeloh´

´Jacqueline Verkade´ - on 1969.a. Hollandist turule paisatud aeglasekasvuline sort. Ta moodustab laikoonilise võra. Okkad on tal väga lühikesed ja noorena hallid.
´Eisberg´ - on teine eelmisega pisut sarnane sort. Ka temal on noorte võrsete okkad valkjad. Kasvab väga aeglaselt
´Betty Rose´ - on väike kääbik. 10.aastaselt ei ole suutnud kasvada põlvegi kõrguseks. Tal on tumedate okaste taustal valged okkatupsud võrsete tippudes.
´Moon Frost´- areneb aeglaselt lamedaks keraks. Noored okkad on valged, talviti ilmub ka roosakat jumet.
Kõik need valgete okastega sordid on aiandusharuldused ja neid on raske hankida. Neid sobib istutada varjulisse kohta, nii paistavad nad seal eriti silma.

Tsuga canadensis ´Jacqueline Verkade´

´Jervis´- väga aeglaselt kasvav kääbik. Ta on iluks igale kiviktaimlale.
Tsuga canadensis ´Jervis´

´Rugg´s Washington Dwarf´ - ümmargune väike kääbik.
Tsuga canadensis ´Rugg´s Washington Dwarf´