Kämmalvaher Acer palmatum
![]() |
Sügiseti on ´Bloodgood´i värvus uskumatult kirgas. |
Kämmalvaher on leebema
kliimaga maades väga populaarne aiataim. Aiapidajate
armastuse võlgneb ta tänu oma kompaktsusele, huvitavalt lõhestunud
lehtedele ja värvikusele terve hooaja jooksul.
Usinad raamatupidamusliku kallakuga fännid on kokku lugenud üle 300
kämmalvahtra sordi. Paraku tuleb nende paljundamiseks valdavalt kasutada
pookimist ja see muudab istikud kalliks.
Kuigi kämmalvahtrad, mida kogu ülejäänud maailm tunneb jaapani
vahtratena, on hingematvalt ilusad, tuleb arvestada, et meie ilmastik ei pruugi
neile sobida. Kui siiski otsustad riskeerida, siis istuta ta võimalikult
soojale ja tuuletule kohale. Muld peaks olema püsivalt parasniiske. Kuiva mulda vahtrad ei salli. Kui nende lehtede ääred kipuvad pruunistuma, siis võib selleks olla mitmeid põhjuseid. Üheks sagedasemaks on liiga kõrge pH-ga (aluseline) muld. Eemalda puu alt ettevaatlikult õhuke kiht mulda ja asenda see neutraliseerimata turbaga. Teiseks põhjuseks võib olla liiga kuiv muld. Siinkohal valik kämmalvahtratest, kes peaksid külma suhteliselt paremini taluma:
´Bloodgood´-
on meie aias hulk aega kenasti vastu pidanud. Ta on kasvanud ca 2,5 m
kõrgeks ja samavõrd laiaks. Tema lehed on terve suvi punased. Enne mahapudenemist
tekib lehtedele lühikeseks ajaks kauneid mustreid ja nad pudenevad pimestavpunastena.
´Butterfly´ - on omapärane sort. Eelmisega sarnaselt on temalgi vaasjas kuju ja kõrgustki kogub vast 1,5...2,5 m jagu. Tema sügavalt lõhestunud, graatsiliselt kaardu hoidvad hallikasrohelised lehed on ebakorrapärase kreemvalge kandiga. Mõned lehed võivad olla üleni rohelised, teised justkui vastukaaluks üleni valged. Kevaditi tekib lehtede servadesse siin-seal roosat jumet. Sügisel värvub lehtede valge osa oranžiks kuni punaseks. Laiguline vari ja kergelt happeline ning püsivalt parasniiske muld on tema edukaks kasvatamiseks tarvilikud komponendid. Ta tahab kevadel varakult lehte minna, mistõttu hiliskülmad võivad talle kahju teha.
´Shaina´ - on eelmistest oluliselt kompaktsem, madalam. Tema punased lehed jäävad vähimaski varjus roheliseks. Nii on põõsa üldmulje kirju - võra sisemuse lehed on rohelisemad kui välised.
´Marlo´- on täiesti eripäraselt roosa ja valgega kanditud lehtedega sort. Noortel lehtedel on "roosasus" eriti märgatav.
´Dissectum Carnet´ - on väga lõhestunud lehtedega sort. Lehenarmad on päikese käes punased. Ka tema lehed värvuvad sügiseti eriti erkpunaseks. Kõrgemale poogituna moodustab ilusa punase "vihmavarju". Kasvab väga aeglaselt. Meie aias on ta mitu aastat kestnud, aga talviti mähime talle pakasekangast ümber.
´Hana Matoi´- on teine väga ribastunud lehtedega sort. Tema lehtede äärtes on kitsas roosa kant.
´Mon Papa´- kanepitaimega sarnased lehed on suvel pronksrohelised kuni üsna punased. Sügisel värvuvad erkpunaseks. Kasvab ca 3 m kõrgeks.
´Red Flash´- on püstise võraga, kaunis nobedasti kuni 4 m kõrgeks kasvav põõsasjas puu. Suvel on lehed purpurpunased, sügisel erkpunased.
Shirasawa vaher (A. shirasawanum) on samuti päritolult “jaapanlane”. Tegemist on jaapani vahtrale (A. japonicum) lähedase liigiga. Veel hiljaaegu shirasawa vahtrat ei eristatud ja seepärast kutsutakse ka seda vahtrat full moon maple . Tal on ümmargused, enamasti 11hõlmased lehed. Need värvuvad sügiseti oranžiks kuni punaseks. Mitmed asjatundjad peavad teda kämmalvahtrast pisut külmakindlamaks (osundatakse isegi kliimatsoonile 5). Tal on mitmeid väga nägusaid sorte. Meie aias on koha sisse võtnud ´Jordan´ ja ´Moonrise´. Mõlemad sordid on hingematvalt ilusad kevaditi, kui pungadest vabadusse pääsenud lehehakatised ei tea kaua aega, mis värvi nad tahavad täisealisena olla. Nende sügisene värvus on iga kord erinev - kõik sõltub ilmadest ehk täpsemalt niiskuse, päikese ja temperatuuri omavahelisest suhtest.
![]() |
![]() |
Kämmalvahtrad
on sageli kasutuses bonsaide kasvatamisel. |
Acer
palmatum ´ Koto Maru´. |
Kämmalvaher ´Marlo´ | Kämmalvaher ´Shaina´ kasvamas liiga varjulises kohas. |
![]() |
|
Kämmalvaher ´Hana Matoi´ | Shirasawa vaher (A. shirasawanum)´Jordan´ sügisel. |
![]() |
![]() |
Shirasawa vahtra ´Jordan´ noored lehed |
´Bloodgood´i lehed kevadel avanemas. |
![]() |
![]() |
Shirasawa vahtra ´Moonrise´ lehed kevadel. | Noor ´Butterfly´ ei suuda veel oma lehti väga kirjuks "maalida". |
Olen oma väheldaste vahtrahakatiste talvekatteks santehnika poest ostnud jämedate torude soojustamiseks mõeldud penoplastist katteid. Lõikan pikkuselt paraja tüki, seon vahtra võra tihedasti kokku ja panen talle soojustustoru ümber. Selle kõrvale löön asise kepi ja seon soojustatud vahtra kepi külge, et tuul soojustust kohalt ei nihutaks. Toru pealmise otsa katan lameda kiviga.
Hr. Rein Sander õpetas ühes artiklis kasutama soojustamiseks kuivi tammelehti. Selleks tuleb peenesilmalisest traatvõrgust lõigata sobiv tükk ja keerata see põõsa (vahtra) ümber toruks ning fikseerida maasse löödud vaiadega. Tekkinud "korv" täida kuivade tammelehtedega (minu arvates sobiksid ka pöögilehed). Pealt kata oma kätetöö vihma vastu paksema kiletükiga, mille nurgad seo tugevasti võrgu külge kinni. Teiste puude lehed ei kõlba, need hakkavad niiskuse toimel lagunema ja vajuvad kokku.