Hapukirsipuud.

Diemitzi amarell

Kirsid suured, helepunased, valmivad hapukirssidest kõige varem (juuni lõpus). Transportida ei kannata. Luuseeme peaaegu lahtine. Mahl praktiliselt värvitu. Seda loetakse puuduseks. Plussiks on see, et mõnus on nautida suuri kirsse.

Puu talvekindlus rahuldav. Oma õietolmuga viljastub kehvasti, aga kui lähedal on teisi kirsse, siis kannab korralikult igal aastal. Teda viljastavad "Hindenburg" ja maguskirsid. Puud on keskmise suurusega, ümara võraga ja rippuvate okstega.

Pildilt on näha, et ´Diemitzi amarell´ kannab rikkalikult.
Hindenburg

Kirss tumepunane, näib pisut kandiline, suurepoolne, varane, valmib juuli alul. Luuseeme lahtine. Kirsid ilusad, maitsvad ja lähevad hästi kaubaks. Mahl tumepunane. Saab hea mahla ja kompoti.

Puud on keskmised kuni suured, längus okstega. Puu talvekindlus hea. Paraku kardavad õiepungad külma. Oma õietolmuga viljastub halvasti. Tolmu annavad "Diemitzi amarell", "Vladimirskaja" ja ka maguskirss "Dönisseni kollane".

Kampesur

Kirss pruunikaspunane, suur, pisut neerjas. On hilise valmimisega, valmib juuli lõpus. Luuseeme lahtine. Mahl punane. Sobib teha mahla ja ka kompotti.

Puu on keskmise suurusega, oksad püstised. Puu talvekindlus hea. Paraku tabandub kergesti lehevarisemistõvest. Oma õietolmuga viljastub halvasti. Ta on hapu- ja maguskirsipuu ristand. Teda viljastab hästi "Läti-Leedu madalkirss".

Läti-Leedu Madalkirss

Kirss on väike, tumepunan, valmib juuli keskel, magushapu, hea kompoti- ja mahlamari. Mahl on punane.

Puu on 2-4 m kõrge, see on tema tugevaks plussiks. Kirsside järele ronimiseks pole tarvis otsida vägevat redelit. Vilja hakkab kandma 3.-4. aastal peale istutamist. Talvekindlus keskmine. Haiguste suhtes keskmise vastupidavusega. Mullastiku suhtes vähenõudlik. On iseviljuv, aga suurema saagi annab, kui lähedal on teisi kirsse. Eestis on levinud mitmeid kloone, millel on erinev kirsside suurus ja saagikus.

Nõmme liivakirss

Kirss on väike, punane, viljaliha roosakaskollane, valmivad juuli lõpupoole (hilisepoolne), magushapud. Mahl värvitu. Miinuseks on kirsside väiksus ja värvitu mahl.

Puu kasvab kõrgeks. Talvekindlus hea. Haiguste suhtes keskmise vastupidavusega. Väga hea tolmuandaja. Iseviljuv. Talvekindlus ja iseviljuvus on suurteks plussideks.

Säilisveiksel

Kirss on suur, tume- või mustjaspunane, küpsevad augustis (väga hiline sort), hea kompotiks ja mahlaks. Mahl on tumepunane. Sort pärineb 17. sajandist. Tema edu saladuseks on suured viljad, madalakasvulised puud, iseviljuvus ja kirsside transpordikindlus.

Puu keskmise suurusega.Talvekindlus keskmine, teiste sortidega võrreldes haigestub tugevamini luuviljaliste mädanikku ja kärntõppe ning lehevarisemistõppe. Tahab lõikamist ka vanemast peast, siis nooreneb ja kannab ilusamaid vilju.     

Turgenevka
Sort on aretatud Venemaal. Kirsid on suured, munajad, pruunikaspunased, maitsvad. Need saavad valmis juuli keskel. Mahl on tumepunane. Kirsid sobivad kõikideks kulinaarseteks otstarveteks.

Puu on suhteliselt väheldane, oksad hoiavad püstipidi. Sort on vastupidav külmadele ja lehevarisemistõvele. Tegemist on iseviljuva sordiga. Saagikust suurendavad "Kampesur" ja "Nõmme liivakirss".