Liivi kuldrenett

Selline ta on - ´Liivi kuldrenett´ - õun, mille ka kinnisilmi süües ära tunned.

Sügissort.19.sajandist pärit Eesti sort. Kui aeda istutatakse vaid 3 õunapuud, võiks "Liivi kuldrenett" nende seas olla, aga tingimusel, et talle on pakkuda tüseda mullaga tuulevaikset kasvukohta.

Valmib septembris, säilib jaanuarini. Õunad üsna kõvad, tuntavalt iseloomuliku ja igatpidi hõrgu maitsega. Viljaliha tihe, kollakasvalge. Loetakse kõrgeväärtuslikuks lauaõunaks. Kollane, ladvaõunad ühelt küljelt nõrgalt punakad. Keskmise suurusega, 60…80 g.

Saab hea kompoti (kipub jääma happevaene) ja väga maitsva magusa mahla. Õunamahla tehes tasub ´Liivi Kuldreneti´ mahl eraldi teha, siis alles mõistad, milline e-de lurr on tööstuslik poemahl. Keediseks on õuntes liiga vähe happeid, sama häda on kuivatamisel

Hakkab varakult kandma, suured saagid siiski alates 7…8 aastast. Kannab praktiliselt igal aastal ja on vanemas eas väga saagikas. Vaid vähesed sordid saavad talle vastu. Vajab viljakat mulda. Iga-aastane väetamine on tema puhul täiesti asjakohane tegevus. Lahjal mullal jääb maitsetuks, külmal mullal haigestub kergesti. Kergel, liivasel mullal haigestub tüvede seenvähki. Puu on keskmise kasvuga, moodustab ümmarguse võra. Kardab karmi pakast.

Talle annavad hästi tolmu "Valge klaarõun", "Antoonovka", "Liivi sibulõun".

Lõigatakse samadel printsiipidel, nagu "Antoonovkat" - s.o. vajab keskmise tugevusega lõikust.