Martsipan ja Tallinna pirnõun.

´Martsipan´ on suvesort. Õun meeldib nendele, kes ei armasta hapukaid õunu. Arvatakse pärinevat Lääne-Euroopast.

Varane. Valmib septembri alul, säilib 2…3 nädalat. Õun keskmise suurusega (90...100 g), tihe, rohekaskollane, ühelt küljelt karmiinpunane. Viljaliha magus, ilma happeta, iseloomuliku martsipani maitsega, valminult muutub kohati klaasjaks. Töötlemiseks ta eriti ei sobi. Parim "töötlemisviis" on käia paar korda päevas puu alt läbi, võtta üles murule pudenenud viljad ja süüa need mõnusalt matsutades ära. Meie pere lapselapsed teavad ilmeksimatult, kus Martsipan kasvab ja maha kukkunud õunad korjatakse käskimata ära.

Puu on suurekasvuline, ümara võraga, talvekindel, vajab head, viljakat mulda. Oksad on jäigad ja kipuvad kasvama ülespidi. Lõikamisega tuleks püüda ajada võra laiemaks ja teha seda hõredamaks. Nii saavad õunad rohkem päikest ja on tuntavalt maitsvamad. Saagikus keskmine, aga hakkab mõningal määral üsna varakult kandma. Samas ei jäta ta sind naljalt ühelgi aastal päris ilma õunteta. Paremad tolmuandjad on ´Valge klaarõun´ ja ´Krügeri tuviõun´.

Sort sarnaneb ´Tallinna pirnõunale´. Olen näidanud fotol olevaid õunu viljapuudega leiba teenivatele inimestele, kelle arvamused on jagunenud kaheks - osa on kindlad, et tegu on ´Martsipan´iga, teine osa on sama kindel, et see on ´Tallinna pirnõun´. Igatahes on tegu maitsva ja magusa õunaga. Aeg on edasi läinud ja nüüdseks olen jõudnud arusaamisele, et ´Tallinna pirnõun´ on ´Martsipan´ist nõksu hilisem, vili on tõesti pisut pirnjas (´Martsipan´i vilja laius on selgelt suurem, kui kõrgus) ja minu meelest on ta pisut mahlasem. Samas on ta selgelt läikiva koorega. ´Martsipan´i koor on tuntavalt tuhm. Tikun arvama, et need kaks maitselt väga sarnast sorti on Eestis paljundamisel ning ostmisel-müümisel pisitasa segi läinud

´Tallinna pirnõun´ on väga vana sort, mis arvatakse pärit olevat Tallinnast või kusagilt Tallinna lähistelt.
Puu on suurekasvuline ja tihe. Nõuab harvendamist. Ta tahaks kasvada viljakamal mullal, kus põhjavesi poleks liiga kõrgel. Sordi puuduseks on vähene saagikus ja kandeea hiline algus.
Tegemist on puhtakujulise kohe söömise õunaga. Töötlemisel hakkab tunda andma kibedaksjääv koor. Kui tingimata on tarvis teda kuidagi sisse teha, siis annab marineerimine parimaid tulemusi.

Väidaks need õunad olevat ´Martsipan´id. Nad on selgelt lapikümarad.
Peaks olema ´Tallinna pirnõun´. Igatahes ülemine õun on ju selgelt pirnikujuline