Tomatid ja kurgid ning teised aedviljad.

Igal aastal korrigeerime oma tomatitaimede sortimenti. Kõrvale jäävad need, mis meile ei meeldinud ja lisandub uusi.
Loodetavasti kohtume 2024.a. kevadel! Müüki tulevad sordid on eristatud punasega.
Istiku hind on 2.- eur.

Cindel F1- kõrgekasvuline, keskmise suurusega viljadega (100...120 g) tomat. Sort on varajane, väga viljakas ja haiguskindel. Meie arvates ei ole sellel sordil ühtegi vähegi tõsisemat puudust. Eriliseks boonuseks on asjaolu, et taimed kasvavad normaalse kiirusega inimesekõrguseks ja siis nende kasv aeglustub silmnähtavalt, sest tomatid hakkavad valmima ja nendega tegelemine võtab tomatitaimel kasvulusti maha. Suureks plussiks loeme asjaolu, et taime lehed pole ülearu suured, mistõttu taimestiku liigse tihenemise oht kasvuhoones on oluliselt väiksem. Tema viljad ei paikne kobarates kenasti paarikaupa reas, aga see ei takista neil kasvamist. Sort on väga haiguskindel ja saagikas, mis tõstab ta teistest  tavalistest punaseviljalistest sortidest ettepoole.
Cindel ja Malinovski

Tolstoi F1 - on ´Cindel´iga sarnane. Arvame selle sobivat teiseks põhisordiks, keda kasvuhoones kasvatada. Tema viljad kaaluvad 80...120 g, aga on ´Cindel´i omadest tooni võrra tumedamad. Nende maitsele pole midagi ette heita, vast on isegi peene kriipsu võrra magusamad. Sort on viljakas ja haiguskindel. Kasvab energiliselt üle 2 m kõrgeks ja on väga lopsakas. Vajab rohkem kasvuruumi, tema suured lehed ummistavad kergesti kogu kasvuhoone. ´Tolstoi´ on tasapisi kogunud populaarsust. Pidas 2021.a. soojal suvel ülekuumenemisele paremini vastu kui 'Cindel'. Ka 2022.a. tulemused näitasid, et tegu on tip-top sordiga. Lehti tuleb õigeaegselt eemaldada või kärpida.
Tomat ´Visa´, ´Evelle´
Tomat ´Tolstoi´

Visa F1- varase kuni keskmise valmimisajaga, kõrgekasvuline tomatisort. Kobaras on 7...9 vilja. Meie tomatikasvatajad on lugenud selle heaks sordiks ja taimi pakutakse turgudel igal kevadel. Tomatid on erepunased, ümarad ja keskmiselt kuni 116 g rasked. Aretatud Jõgeva SAI-s. Sordi taimed on lehemädanikule resistentsed ja viljad ei lõhene. Igatpidi hea sort. Miinusena nimetaksin liigset lopsakust ja viljade ülemäära mahedat maitset.
Malle F1 - varane (tärkamisest esimese korjeni 105...110 päeva), keskmise kasvuga sort. Kobaras 5...6 vilja. Tomatid on punased, kergelt lapikud ja kaaluvad 80...90 g. Reeglina viljad ei lõhene. Sort on vastupidav ruugehallitusele. Tomatid on igati maitsvad. Hea Eesti Asi! Paraku on ´Malle´ ca 10 päeva hilisema valmimisega kui ´Cindel´ . Ka kipub viljadel kinnituskoha ümbrus jääma kollakaks. Õnneks igal aastal seda kõrvalekallet ei esine.
Marmande - on omistatud Kuningliku Aiandusseltsi väga kõrgelt hinnatud aunimetus Award of Garden Merit, siis tuleb arvata, et tegu on suupärase sordiga. Suured (õnneks mitte ülemäära suured), punased tomatid on lameümarad, ribilised. Mõne pirakamaga saad sõprade ees uhkustada - vaat, kui suur mul on, aga mis sinul on ette näidata! Hää lõigata pakse viile priskele võileivale, lõikuda salatiks või küpsetada pannil liha asemel mõnusaks ampsuks. Maitses olev magusus ja happesus on prantslaste ja ka meie arvates täpselt õiges vahekorras. Taim kasvab esimese hooga 150 cm kõrguseks, suve teisel poolel edeneb pisitasa kõrgemaks. Meie kasvatasime teda kaheharulisena. See õnnestus kenasti, sest tema lehestik ei ole ahistavalt mahukas. Sort paneb vastu fusarioosile.
Tomat ´Super Marmande´
Super Marmande

Tasmanskii šokolad- esindab sordivalikus taltsa kasvuga tomateid. Eripärase värvusega tomatid pidada sisaldama suuremal määral suhkruid, C-vitamiini ja antotsüaane kui harilikud tomatid.
Tomato ´Tasmanskii šokolad´
Tomato ´Tasmanskii šokolad´
Tõeline Ilu-Eedi!
Viljadega ´Tasmanskii šokolad´ ei koonerda.

Nagu pildilt näed on taimed lausa dekoratiivsed. Nii nägusaid isendeid pole pikkade aastate jooksul kasvuhoones seni õnnestunud näha. Madalaks nad küll ei jäänud, aga ülikõrgeks ka ei sirgunud. Sidumine läks asjaks, sest tomateid on taimel küljes rohkesti. Need on lameümarad, ribilised, suurepoolsed, aga õnneks mitte ülemäära. Sort osutus keskvalmivaks. Värvus on tomatitel kummaline - pruunikaspunane, et mitte öelda punakaspruun. Sellist koloriiti pole ma varem tomatitel trehvanud nägema. Iludusvõistlusel tomati viljad kõrgeid kohti ei võidaks, aga olulisem on ju maitse. Maitse on viljadel väga hea - mahe, mitte hapu. Vilja kest on meeldivalt õhuke.

Inkade aare F1 ('Sokrovištše inkov F1')- on varajane, suur (250...350g), kollane(oranž) punaste üleminekutega, maitsev lihatomat. Eriti ilus on tomatite lõikepind. Kobaras on 4...6 vilja, kasvuhoones võib saagikus olla kuni 18 kg /m2. Väidetavalt vastupidav enamusele tuntud tomatitõbedele. Vene sort. Kõik õige! Ja isegi parem! Kaheharulisena kasvatatud taim andis vägagi arvestatava saagi äärmiselt ilusaid (oranž punasega) ja väga maitsvaid tomateid. Kõigile meeldis ta rohkem, kui temaga värvuselt (ja ka maitselt) sarnanev ´Ananas´.

Tomat ´Inkade Aare´

Ananas
- on unikaalse värvuskombinatsiooniga tomatisort. Viljade koor on valdavalt oranž, aga sisu on punaseviiruline. Tomatid on väga maitsvad, magusad, lapikud "lihatomatid". Tomatid on suured, keskmised isendid kaaluvad kuni 500 g.
Paraku olid nad pisut liiga suured ja raske oli aru saada, millal nad küpsed on. Ülevalminuna muutusid nad liiga pehmeks, aga selle eest väga magusaks. Ka juba pisut ülevalminud tomatid oluliselt ei lõhene. Taimed kasvavad 2...3 m kõrgeks.   Ühestki teisest tomatist ei saa võileivale lõigata sedavõrd kaunist viilu, mis üksinda terve võileiva ära katab. Sama pirakas 'Härjasüda' on meie kasvuhoones miskipärast andnud oluliselt vähem tomateid kui 'Ananas'.


Meie suurim 'Ananas' massiga 843 gMust Jaapani trühvel ('Japonskii trjufel tšjornõi'
) - kasvab 2,5...3,5 m kõrgeks. Kasvatatakse ka 2-e harulisena. Trühveljad (pirnjad) viljad on mustjaspruunid, 100...150 g rasked, tiheda viljalihaga. Viljaliha värvust võiks võrrelda kümmekond aastat vana tammise punase veini omaga. Sobivad suurepäraselt võileivale, salatisse või konserveerimiseks. Tegemist on nn "kartulitomatiga" (lehed on äravahetamiseni sarnased kartuli omadega). Üllatas väga positiivselt - on haiguskindel, ei tiku ajama liialt palju külgvõsusid, taim püsib terve hooaja meeldivalt õhulisena, tomatid on ühtlase paraja suurusega. Saagikus on suurem, kui ootasime ja tomatid on igati maitsvad ning äratasid oma välimusega tähelepanu. Sügisel nopitud viimased tomatid valmivad veel pika aja jooksul järgi. 2022.a. tulemused olid veelgi positiivsemad - tomatid olid suuremad (lausa naisterahva rusika suurused) kui eelmistel aastatel, neid oli veel rohkem kui muidu ja viimased neist jõudsid järele valmida detsembri alguseks. Super!
Tomat ´Trühvel´
 Tegelikult on musta trühvli tomati kuju täpselt samane, nagu ees paremal oranžil "jaapanlasel".


Cherrola F1
- on tüüpiline kirsstomat. Taim kasvab kõrgeks ja on väga vitaalne. Tomatid on kenasti kahes reas pikkades kobarates. Viljad on 20 g rasked, punased, maitsvad. Sort on väga saagikas. Kõigile hüvadele omadustele tuginedes on sordile omistatud Award of Garden Merit´ ehk väärtusliku aiataime tiitel.

Red Cherry - kasvab kõrgeks. Eemalda liigsed külgvõsud. Sobib kasvatamiseks suurtes pottides ja isegi avamaal, aga väga soojas kohas. Punased viljad on väikesed, väga maitsvad ja neid on kobarates palju. Kobaraid omakorda on taimel palju. Viljad ei lõhene.

Goldkrone - on kollane kirsstomat. Kõrgekasvulisel taimel küpsevad pikkades kobarates kuldkollased väheldased tomatid massiga 15...20 g. Tegu on varajase sordiga. Kõik, kes seda tomatit maitsesid, tahtsid noppida järgmistki - maitse oli neil lihtsalt suurepärane. Taim ise oli väga vastupidav ja lahkus kasvuhoonest sügisel viimasena. Saagikus oli imestamist väärt!


Hiiumaa roheline - on käest kätte leviv sort, millesse mul usku polnud. Vääramatu reeglina me ise seemneid ei võta, kasutame vaid seemnefirmade seemneid. Tegime aegade esimese erandi ja tulemus ületas kõiki ootuseid. Saak oli igati asjalik, tomatid olid normaalse suurusega ja tõesti väga maitsvad. Loomulikult ei sobi see sort neile, kes eeldavad, et tomat peab olema traditsiooniliselt punane. Teatavaid probleeme tekitas arusaamine, millal on tomat valmis, aga suurepärane maitse kompenseeris selle puudujäägi. See sort on kindlustanud koha meie sordivalikus.


'Hiiumaa roheline' täies ilus.


Solar Eclipse - on rariteetne sort. Tomati välimus on mõneti kummastav - puhtast ja säravast värvusest on asi kaugel. Taim kasvab vähemalt 2 m kõrgeks ja tomatid kosuvad 100 grammisteks. Uut asja kiidetakse, nagu ikka, taevani. Tegelikult pole tomatitel tõesti viga midagi - nende värvus on täiesti eripärane, viljaliha on kohati tibukollane, kohati läbipaistvalt klaasjas; maitse on mahe; seemnekambreid praktiliselt polnud. Igati tomat, mida pole varem näinud ega maitsnud! Paraku, oli saagikus kasin (et mitte öelda kehv) ja igasuguste hädade tõttu krussitasid lehed ennast juba poolest suvest puntrasse. Sellegipoolest tahaks tema kasvatamist veel kord ette võtta.
Tomato 'Solar Eclipse'
'Solar Eclipse' - uus ja põnev!
 

White Sensation- on teine üsna ebatomatliku välimusega sort. Taim kasvab jõulisemalt kui ükski teine sortidest. Kannab pikalt ja uskumatul hulgal 80...100 g tomateid. Need on vandliluu värvi (kahvatukollased), mahedad, olematu hapususega, suhteliselt maitsetud. Kuid kasutades koos tumedavärviliste tomatitega annab pilkupüüdva efekti.  Hämmastava saagikuse ja haiguskindluse tõttu jääb ta meie valikusse.

Sladkii Jantar - taimed on kõrgekasvulised ja väga saagikad. Seemnepakil palutakse taimi hoolikalt üles siduda, et need tomatite raskuse all ei murduks. Ilmselt on tegu 'Inkade Aarde' klooniga. On viimasest ümaramad

Blackball - on nimele vastavalt mustjas kirsstomat. Tomatid on väheldased  massiga 40...60 g. Taim on krapsaka kasvamisega ja saagikas. Värvuse tõttu sobivad tomatid suurepäraselt toitude kaunistamiseks. Viljaliha on tumepunane, vürtsikalt maitsev. Sügisel korjatud viimased tomatid valmisid pikkamööda ja neid sai tarvitada kuni Jõuludeni.

Gardeners Delight - on vana ja väga hinnatud punase kirsstomati sort. Talle on omistatud väärtusliku aiataime nimetus (AGM). Teda loetakse üheks magusamaks tomatisordiks üldse, aga tema eriliseks väärtuseks on tugev ja meeldiv lõhn. Lisaboonuseks on sordi vastupidavus, mistõttu on teda võib-olla lihtsam kasvatada, kui mõnda kapriisitsejat. Kasvuhoones taim soovitatakse kujundada 1...2 haruliseks ja kärpida 2 m kõrguselt. Rõdul potis kasvatades jäetakse külgharud eemaldamata (vähemalt osaliselt), taim kujundatakse põõsaks. Väheldased (suure kirsi mõõtu) tomatid sünnivad pruukida kõikidel mõeldavatel viisidel.

Malinowy Ožarowski - on heas kirjas Poola sort. Tomatid on lameümmargused 100-120 grammised, roosad, punase viljalihaga (vaata kõige ülemist fotot). Nende maitse on magus, aga õnneks siiski mõningase hapuka nüansiga. Suureks plussiks on viljade varavalmivus ja nende õhuke koor.  Taimed kasvavad kuni 2,5 m kõrguseks. Haiguskindlus on igati asine.

Sertsevidnõi Polosatõi - sai valikusse (lubasin, et "härjasüdameid" me enam ei kasvata) ainult seepärast, et tegu on madalakasvulise põõsastomatiga. Juhul, kui teda kujundada 3 haruliseks, pidada taim jääma 1,5 m kõrguseks. Tomatid on 150...200 g, oranžpunased, kollaste triipude ja träpsudega. Viljaliha on helepunane, magus, väga maitsev. Taimede haiguskindlus on hea. Eks sügisel selgub, kas kiidulaul on asjaks!

Siive - on uus Eesti sort, mille kasvatamist sai eelmisel aastal proovitud. Kirjade järgi on tegu madalakasvulise sordiga. Meil ta edenes ikkagi inimese kõrguseks, aga kasvuhoone katust lammutama tõepoolest ei tikkunud. Tomatid olid keskmise suurusega, väga ilusat oranži värvi ning igati asjalikud.

Järgnevad tomatisortide kirjeldused puudutavad sorte, mida oleme aegade jooksul kunagi kasvatanud, aga taimi 2024.a. kevadel ei paku:

1. Mato- punaseviljaline, varase valmimisajaga tomat. Viljad kaaluvad 90...100 g ja on lameümarad. Sobib kasvatada ka kilekasvuhoones. Tomatitaimed jäävad madalaks. Sort on vastupidav ruugehallitusele. Aretatud Jõgeva SAI-s.
2. Matina - 58 päevaga valmiv ümarate, punaste, maitsvate viljadega tomat. Viljad keskmise suurusega. Tema lehed sarnanevad kartulile, seepärast kuulub nn. "kartulitomatite" perre. Sobib samuti kasvatamiseks ka kilekasvuhoones. Tegelikkuses ei ilmnenud ühtegi põhjust, miks selle sordi taimi edaspidi pakkuda.
3.
Oxheart striped, Fioletovoe serdse, Evoljutsija F1  - maakeeli "härjasüda" on suhteliselt hilise valmimisega sort. Gigantsed, roosakaspunased, südamekujulised tomatid võivad kaaluda kuni 600 g, aga keskmine viljade kaal on siiski 200 g. Loetakse üheks parema maitse ja lõhnaga tomatiks üldse. Vajab viljakat mulda ja korralikku hooldust. Meie arvamusel on tõesti tegemist maitsva tomatiga. Taimed on kiire kasvuga, aga lehed tõmbuvad krussi ja näevad närused välja. Raskete viljakobarate toestamine nõuab täiendavat sidumist. Härjasüdametega on olnud probleeme - nad annavad liiga vähe saaki. Hoolimata igakülgsetest pingutustest on saak ikka jäänud kesiseks.  Et asi ka enda jaoks oleks põnevam, sai 2022.a. valikusse võetud 'Triibuline härjasüda' ja 'Violetne süda' ja 'Evolutsioon'. Kahest esimesest ei saanud me pabulatki, viimane andis paar keskmise suurusega vaarikapunast tomatit. Need ei hiilanud millegagi ja selle kogemuse pealt otsustasime, et rohkem me ühtegi "härjasüdame" nimelist tomatisorti ei paku.

'Oxheart'id kaalu kogumas.
4. Polfast F1 - madalakasvuline ja väga varajane tomat (56 päeva)., pisut lapikud tomatid on ca 125 g rasked. Taimele moodustub 5...6 kobarat.
5. San Pedro - varane, punane, väga suureviljaline lihatomat. Kobarasse jäta kuni 5 vilja. Tegelikult oli saak olematu ja sort jääb kaduvikku.
6. Krakus - suurte (250 g), tumepunaste viljadega lihatomat. Hiline. Vajab rikkalikult väetisaineid. Kahjuks ei hiilanud millegagi ja läks meie sortimendist maha.
7. Amaneta F1 - suurepoolsete (170...210 g), punaste viljadega lihatomat. Väga varane. Viljad on ilusad. Tomatid viljuvad probleemitult sügiseni välja. Haigustele vastupidav hübriidsort. Tegelikult on viljad vaid pisut kogukamad, kui “Harju keskmisena” eeldaks. Meie arvates sünnib neid süüa küll. Taimed kasvavad 2...2,5 m kõrgeks. Sort on piisavalt hea, et seda kasvatada, aga meie sortiment on paisunud liiga arvukaks ja seetõttu jäi see valikust kõrvale.
8. Must prints ('Tšjornõi printz') - väidetavalt saagikaim nn. mustade tomatite sortide seas. Suured, lapikud tomatid peaksid kosuma 400 g raskusteks. Eks nad siis peavad olema, nagu 'Ananas'sid, aga tumedad. Seemnepakil kiidetakse maitset (nagu ikka) taevani. Sort on keskmise valmivusega, kõrgekasvuline. Millegi erilisega silma ei paistnud, vast ainult vähese saagikusega.
9. Aztek - esindab rõdul kasvatamiseks sobivaid tomatisorte. Taim kasvab vaid kuni 40 cm kõrguseks. Väheldane taim kannab kuni 150 väikest kollast tomatit kaaluga 15...20 g. 
Maskotka - on järgmine rõdu- ja potitomat. Sirgub vaid kuni 30 cm kõrgeks. Vajab  6...10 l potti. Punased tomatid on 15...20 g rasked.
Venus - on veel üks rõdutomat. Ilusa lehestikuga, kompaktne, ainult 20 cm kõrge. Pidada kandma  hulganisti maitsvaid oranže pisikesi tomateid massiga 15...20 g.

10. Moneymaker - väga populaarne sort möödunud sajandi 60...70 aastatest. Kasvab ca 2 m kõrguseks ja annab rohkesti punaseid, keskmise suurusega, ümmargusi, maitsvaid, hea lõhnaga tomateid. Esimesi vilju tasub oodata 78. päeval peale istutamist. Meie arvates on selle sordi kasvatamine kindla peale minek.
11. Golden Sunrise - kõrgekasvuline, kollaste viljadega sort. Tomatid on keskmise suurusega, tiheda viljalihaga, väga maitsvad. Esimese saagini kulub 65 päeva. Award of Garden Merit on selle sordi auhinnakapis.

12. Pokusa - väikeste, aga väga maitsvate, punaste viljadega nn. viinamarjatomat. Taimed kasvavad kiiresti kõrgeks ja mitmeharuliseks. Neile tuleb varuda rohkem ruumi.
13. Vilja - on ohtrasti kiidetud Hea Eesti Asi. Kõrgekasvuline, viljakas, haiguskindel. Punased tomatid on kergelt lapikud, ca 150 g. Meil pole see sort millegagi teistest paremaga silma paistnud, seetõttu olema ta jätnud kõrvale.
14. Monpansje- kasvab poolkõrgeks (160 cm). Esimene viljakobar moodustub 6 lehe peale, järgmised iga 2 lehe tagant (tavaliselt on vastavad näitajad 7 ja 3). Lehvikjad kobarad koosnevad kuni 500 väikesest erkpunasest tomatist keskmise massiga 10 g. Sort on keskvalmiv ja haiguskindel. Vajab viljakat mulda (korralikku väetamist) ja reeglipärast kastmist. Me pole seda sorti varem kasvatanud, seega maitse kohta arvamus esialgu puudub. Tulemus vastas lubatule - pisikesi tomateid oli kobarates tõesti sadade kaupa. Paraku nad valmisid ebaühtlaselt mitmes kobaras korraga, aga mitte nii, et ühe kobara tomatid oleksid enam-vähem korraga valmis saanud. Niiviisi pidi suure jõhvika suuruseid tomateid ühekaupa kobarast välja nokkima ja see oli tüütu töö. Kahjuks polnud pisitomatite maitse suurem asi. Taim ise oli väga nägus, püsis hilise sügiseni heas toonuses.
15. Yellow Cherry - kõik on sama, mis punasel "kaksikõel", aga kollased tomatid on mahedama maitsega, tibake magusamad, neis on vähem happeid.
Indigo Rose - on kõrgekasvuline sort. 50 g. kaaluga tomateid on kobaras kuni 20 tk. Tomatid on valminuna lillakasmustad punase "põsega". Need on üsna maitsvad, aga nende värvus ei meeldi kõigile inimestele ja seetõttu me loobusime sellest sordist.
16. Sweet Million F1 - on samuti kirss-tomat. Tema kobaras võib olla kuni 100 tomatit. Punased, väikesed tomatid ei lõhene. Taim kasvab kõrgeks ja vajab tuge. Külgvõrseid tuleb vähemaks murda. Award of Garden Merit´iga pärjatud.
17. Faworyt - on keskvarajane, suurte, roosaka jumega, lapikümarate viljadega sort. Tomatid kaaluvad kuni 400 g. Väga maitsvad, väheste seemnetega. Sort on väga saagikas ja haiguskindel. Loetakse suurepäraseks võileivatomatiks. Niiviisi oli sordikirjeldustes kirjas. Tegelikult saime paar kärbatanud roosakat tomatit ja selle sordi seemneid ei osta me enam kunagi.
18. Brutus - keskvarajane sort, mille punased tomatid kaaluvad kuni (uskumatud) 2 kg. Tomatite läbimõõt ulatub 20 cm-ni, need on lapergused ja ribilised. Taim kasvab 2 m kõrgeks. Kobaras on kuni 15 õit. Kui soovid saada hiigelvilju, siis harvenda õied ära. Jäta kobarasse vaid 2...3 ilusat õit. Puhtatõuline lihatomat. Haiguskindel Tšehhi sort. Arusaadavalt nõuab korralikku ülessidumist! Pole ime, et sordil on Award of Garden Merit. Paraku tegelikult saime vaid mingeid pisikesi pabulaid. Arvame, et seemnetaga oli tekkinud mingi segadus. Igaks juhuks me selle sordiga ei jätka.
19. Noire de Crimea - tõlgituna siis ´Krimmi Must´. Tegemist on vana, Krimmist pärit sordiga. Tomatid on paraja suuruse (80...100 g) ja suurepärase lõhnaga. Viljad on kergelt lapikud, tumepunased, pruunikate ja roheliste laikudega. Taim kasvab 1,8 m kõrgeks. Meie arvamusel on tomatid maitsvad, neil on omapärane maitseerisus. Loomulikult jätab saagikus, võrreldes parimate tavatomatitega, soovida . Sellegipoolest väärib see sort kasvatamist eripärase vahelduse mõttes.
20. Black Russian - tegemist on omapärase värvitooniga (lillakaspunane + rohelist siin-seal) magusvürtsika tomatiga. Vili kaalub kuni 100 g. Viljade valmimiseni kulub 75 päeva. Taim ei anna ülemäära palju õisikuid, mistõttu kõiki külgvõsusid ei maksaks eemaldada. Tegelikult on tomatid tõesti lillakaspunased (värvus ei ole söömameelitav), lapikud ja üsna suured. Valminuna kipuvad lõhenema. Maitse on neil hea, magusa nüansiga, kest on õhuke. Minule läks paks lilla tomativiil võileival hästi peale, abikaasa eelistas tavalisi - punaseid.
21.
Oranže - on nimele vastavalt oranžide viljadega sort. Taim ei kasva kõrgeks. Tomatid on keskmise suurusega, aromaatsed ja maitsvad. Õiget õnne pole meil selle sordiga olnud ja ta jääb kõrvale.
22. Red Pear - on kõrgekasvuline tomat, kes hakkab vilju valmis saama ca 80 päeval. Selgelt pirnjad, punased viljad on väga suured - kuni 250 g. Tomatid on lihakad, maitsvad. Nendest on hea lõigata pakse viile võileiva peale panekuks. Vili kinnitub taime külge selle kitsamast otsast. Tegelikult on viljad pastelselt punased. Nende maitse on mahe, aga ma ei nimetaks neid magusaks. Kaheharulisena kasvatades kandis taim rikkalikult saaki.
23.Fuji Pink F1-on tugevakasvuline sort. Tomatid on ühtlaselt ümarad, roosad, väga ilusad. Nii korvis kui ka viilutatuna vaagnal äratavad nad tähelepanu. Viljad on suured (180...200 g), magusapoolsed ja maitsvad. Nagu ikka maitsvate sortide puhul - jätab saagikus tugevasti soovida.
24. Evelle - on Eesti varane sort. Kasvab kõrgeks ja kannab rikkalikult kuni 90 g tomateid. Need on ümarad, punased ja ei lõhene. Sort on hea haiguskindlusega. Positiivsena on tema tomatid suhteliselt ühesuguse suurusega ja õhukese koorega. On tituleeritud ka "parandatud Malleks", aga sisuliselt ta seda pole. Malle F1 on hübriidsort, Evelle ei ole. Evelle on Mallest mõned päevad varasem. Kahjuks meie ei suuda ´Evelle´ taimi nägusatena üles kasvatada, kuigi nad kohale istutatuna kosutavad ennast üsna kiiresti ilusaks. Tomatid on maheda maitsega, neile pole midagi ette heita.
25. Petula F1 – on väga varane tomat. Tomatid on 80...90 g rasked. Väga hea haiguskindlusega. Taime kõrgus on kuni 2m. Tegelikult igatpidi tavaline, erkpunase värviga keskmine tomat.
26. Oranž Jaapani Trühvel - kasvab kuni 250 cm kõrgeks. Pirnjad (trühveljad), oranžkollased tomatid on 100...150 g rasked, maitsvad ja ilusad. Kobaras on 5...6 tomatit. Tomatid on tiheda viljalihaga, neist saab lõigata viile võileibade peale. Need on saanud kõrge hinde salatina pruukides. Talveks purki panduna nende koor ei hakka lipendama. Sügisel ära korjatud viljad valmivad pika aja jooksul järele saavutades ikkagi hea maitse. Meie taimede saagikus jättis pisut soovida. Tomatite maitse polnud sedavõrd eriline, et innustaks selle sordiga jätkama.
Tulised söed (Zarkie ugli)- on pärit Siberist. Taim olevat tugeva varrega, 1,8 m kõrge, haiguskindel. Esimene kobar moodustub juba pärast 5. lehte (!) ja koosneb kuni 12-st 60...100 g raskusest erksavärvilisest läikivast tomatist. Tomatite kinnituskoha ümbrus on mustjas, alumine pool erkpunane. Tomatid ei lõhenevat. Igalt taimelt pidada saama 3 kg tomateid (12 kg/ m2)
27. Banaanist Jalad ( Banana Legs) - on ultravarane Vene sort. Väidetavalt annab uskumatul hulgal banaane meenutavaid tomateid. Taim kujundatakse 2...3 tüvelisena. Niiviisi saab taimelt vähemalt 5 kg vilju. Tomatid kaaluvad keskmiselt 80 g. Need sobivad kõigeks - salatiks, konserveerimiseks, mahlaks. Viimane ei meenuta värvilt kuidagi harjumuspärast tomatimahla! Tegelikult oli see sort kõige hilisem (kohe tublisti hilisem) meie sortide valikus. Kasvab väga nobedasti napilt meetriseks paljuharuliseks pussakaks põõsaks, mida ei oska kuidagi toestada ega harvendada. Aga "banaane" kasvatas ta külge tõesti uskumatult palju. Täiesti eripärastena püsisid need taime küljes mädanema minemata lõpmata kaua ja olid ikka täiesti söögikõlbulikud. Puhtakujuline laisa inimese tomat! Praagime ta välja selle toestamise probleemi tõttu.
28. Bajaja - on rõdudel, talveaedades, aknalaudadel kasvatamiseks sobiv sort. Ta kasvab madala põõsana, mida pole vaja toestada ega külgvõsusid lõigata. Annab kasvuperioodi jooksul kuni 750 väikest, punast tomatit massiga kuni 10 g. Viljad on maitsvad. Hästi hooldatuna on pott tomatitaimega ja erinevas valmidusastmes tomatitega väga dekoratiivne..
29. Totem F1 - on ampel-kirsstomat. Tema punased viljad on pisut väiksemad, kui tavasortidel (diameeter 4 cm). Taimi ei kärbita. Sobib istutada rõdupotti, verandale. Ka selle sordi puhul ei vastanud tulemused ootustele ja me ei pöördu sordi juurde tagasi.
30. Black Cherry - viljade valmimiseni kulub 70 päeva, kõrgekasvuline sort (2 m), mis sobib kasvatamiseks kasvuhoones. Külgvõsusid ei pruugi ära murda. Tomatid on 2,5 cm läbimõõduga, tumeviolettpunased. Väga maitsvad, loetakse gurmeetomatiteks. Parima lõhna ja maitse saavutamiseks korja nad ära paart päeva enne täisküpseks saamist ja hoia neid mõni päev toas aknalaual. Naudi! Tõrvatilgana olgu mainitud, et leidub inimesi, kellele ei meeldi selle tomati värvus.
31. Tom Red- on tomatisort, mida sobib kasvatada amplipotis või rõdukastis. Ta ripub kuni 60 cm alla ja kannab palju väheldasi, erkpunaseid, maitsvaid ja mahlaseid vilju. Esimesi vilju võiks saada maitsta 63 päeva pärast.

32. Daamilik kapriis (Damskii kapriz) F1- tuli selle aasta sortide valikusse eelmise asemele. Tomatid olevat samuti pikergused (massiga 100 g), aga tulipunased, hea maitsega. Taim kasvab kõrgeks ja on varavalmiv ning haiguskindel. Sort kasvas uskumatu intensiivsusega, jäi õigel ajal ahistamata ja hiljem tuli lopsakuse tõttu kasvuhoonest välja visata. Tomatid millegi erilisega silma ei paistnud. 
33. Vintaž
- pidada andma suure saagi. Kobarates on 3...7 tomatit kaaluga 150...250 g. Tomatid olevat lameümarad, punased, kollase triibutusega. Maitselt suurepärased. Soovitatakse kasvatada 2 tüvelisena. Tomatid säilivad pärast korjamist 2 nädalat. Sort olevat väga haiguskindel. Tegelikult oli saagikus väga väike. Tomatid olid ilusad, tegelikult tooreina ilusamad kui valminuina.
34. Must jumalanna (Tšornaja boginja) - kõrgekasvuline eripärane tomat. Lameümarad tomatid kaaluvad vähemalt 150 g. Kinnituskoha ümbert on need tumevioletsed, mujalt oranžpunased. Tomati sisu olla kirsspunane ja loomulikult väga maitsev. Haiguskindel ja transportaabel. Tegelikult ei meeldinud kellegile nende tomatite värvigamma - tundus, nagu need oleksid olnud tugevasti määrdunud.
35. Oranž papp (Oranževõi papa) - kasvab 110 cm kõrgeks. Tüsepiklikud tomatid on oranžid kaaluga 150 g. Tomatid on tihedad, lihakad, sobivad suurepäraselt igasuguseks töötlemiseks. Sort on haiguskindel.
36. Mandarinka - seemned saabusid meile kirja sees ühelt toredalt tomatifännilt koos soojade soovitustega. Pettuda selles sordis ei tulnud. Taim kasvas kõrgeks ja andis rohkelt saaki. Tomatid valmisid meie 2021.a. sordivaliku seas esimesena. Tomatid on tõesti mandariinide suurusega, kenasti säravalt oranžkollased. Nende maitse ei pane mõnust kiljuma, aga midagi pole ka ette heita.

Tomato ´Mandarinka´
´Mandarinka´ tomatid on varased ja väga ilusad.
37. Türgi roomav tomat ('Turetzkii steljuštšiisja tomat')- esindab arusaadavalt madalaid sorte. Tegemist olevat ultravarase valmimisajaga sordiga. Saagikus pidada olevat muljet avaldav. Punased ümmargused tomatid on massiga 150...200 g. Tomatid sobivad nii salatisse kui ka hoidistesse.  Tegelikult kasvas taim väga nobedasti ja oli lopsakas. Teda oleks tulnud üles siduda ja harusid vähendada. Lapikupoolseid üsna kopsakaid tomateid andis ta tihedusele vaatamata palju, nende maitse oli tavaline - seega resümeerisime, et pole põhjust temaga jätkata.
38. Kirju kana ('Kurotška rjaba') - on meie sordivalikus teine madal sort. Taim pidada kasvama vaid kuni 0,5 m kõrguseks. Ülivarajased tomatid on roosakaspunased kollaste triipude või träpsudega. Tomatid on massiga 100...150 g. Need jäävad lehtede varju. Nagu madalate sortide puhul kombeks pole võsusid vaja ära murda. Kogu eelnev, seemnepakilt pärit jutt on puhas bullshit ! Taim oli lopsakas, ahistasin ta kaheharuliseks ja ta sirgus üle 2,5 m kõrgeks. Tomateid kandis üsna palju, need olid välimuselt väga pilkupüüdvad, aga suuremad, kui temaga väga sarnased 'Tigrella'd. Maitselt pigem viimasest parem, aga kiidulaulu pole tarvis siinkohal esitada. Oma iluga ja haiguskindlusega väärib siiski kasvuhoones kohta.
Tomat 'Kurotška rjaba'

39. Mesised sõrmekesed ('Medovõe paltšiki') - on värvikombinatsioonilt eelmise ja järgmisega sarnane. Värvuste üleminekud kaunilt akvarelsed. Välimuselt kaheldamatult iludus, suuruselt võrreldav keskmise ploomiga. Maitselt OK, kes kusagilt saab seemneid hankida, see võib neid vähemalt ilu pärast kasvatada.

Tomat 'Medovoe paltšiki'

40. Tigerella – on erkpunane tomat oranžide triipudega. Ilmselt sarnaneb eelmisega, aga taim on kõrge (2 m). Väga varane. Tomatid on väheldased, kaaluvad 80...100 g. Maitselt mahemagusad. Hea haiguskindlusega.  Väga saagikas (20 kg m2 kohta). Meil sort pole hiilanud erilise varajasusega. Tohutu saagikusega samuti mitte. Kuna tegu on auhinnatud Award of Garden Merit´iga sordiga, siis otsustasime veel kord seda sorti pakkuda.


'Tigerella' kollased laigud(triibud) on halvasti näha.

41.Green Zebra - on kõikide parameetrite poolest, nagu 'Tigerella', aga tomatid on rohelised oranžkollakate triipudega ning õige pisut suuremad (vt. foto lehekülje lõpus). Sort oli 2022.a. suvel väga saagikas. Kõik meie kodakondsed noppisid rohelisetriibulisi tomateid omale korvi "labaste" punaste sekka, sest nad olid tõesti erilise värvigammaga. Maitsegi tunnistati asiseks. Seega 2023.a. kevadel loodame tema taimi pakkuda.
42.
Sergeant Pepper - esindab südamekujulise viljaga tomateid. Kuna viljad peaksid jääma kaalukategooriasse 100...200 g, siis on lootust, et saagikus saab olema parem, kui traditsioonilistel "härjasüdametel". Tomatid on punased, aga kinnituskoha ümbrus koloreerub mustjaslillaks. Maitse pidada olema OK. Taimed on jõulise kasvuga, aga suhteliselt kiitsakad. Tegelikkuses oli saak olematu ja maitse  mittemidagiütlev.


Kõik kõrgekasvulised sordid kasvavad kenasti ca 2...2,5 m kõrguseks. Sinnamaani sirgununa on sügis kohale hiilinud ja tomatite kasvuhoog raugeb. Möödunud aastatel eemaldasin tomatitaimedelt alumised lehed selle kobarani, mille viljad värvuma hakkasid. Nüüd kaksan esimese kobara valguse kätte juba varem ja mulle tundub, et tulemus on parem. Kastan tomateid 2x nädalas (vajadusel sagedamini, et muld püsiks võimalikult ühtlaselt niiske), üsna põhjalikult ja vett nende lehtedele püüan mitte lodistada. Vajadusel kasutan tomatite väetamiseks kompleksväetist, milles on vähe lämmastikku, aga rohkesti kaaliumit. Pikemalt jorutamata eemalda sellised lehed, millele on tekkinud kahtlased laigud. Vii need kasvuhoonest välja ja põleta. Seenhaigused võivad kiiresti võimust võtta. Umbne kasvuhoone on tomatite surm. Päevasel ajal vastamisi avatud uksed/aknad tekitavad tõmbetuule, mis hoiab õhu kasvuhoones kuivana ja ei lase temperatuuril liiga kõrgele tõusta. Õitsemise ajal raputa taimi iga kord, kui juhtud kasvuhoones patseerima. Niimoodi mängid mesilasi, keda kasvuhoones võib nappida.
tomato

Tomat ´Ananas´

´Black Russian´ ´Red Pear´
´Petula´ ´Malle´

         Kurgitaimede sortiment
(ikka nii, et punasega on sordid, mida müüme kevadel 2024. Istiku hind on 2.- eur):

1.  Melody H- oli aastaid meie favoriit hapendamiseks sobivate kurkide seas( vaata foto allpool). See on lühikene hapendamise kurk, aga miski ei takista seda ka salatina lauale lõikuda. Tema saagikus on sedavõrd suur, et mõne taimega saavad pere vajadused igakülgselt rahuldatud.
2. Agnes F1 - uuem hapendamiseks sobiv kurk. Pakume seda kurki lootuses, et ta hakkab meile kõigile meeldima ning tõrjub "vana" Melody tasapisi kõrvale. Agnes sobib nii avamaale kui ka kasvuhoonesse. Väidetavalt on tal väga hea vastupidavus eba-jahukastele. Siiski jäi ta meie edasisest valikust kõrvale.
3. Adam F1- iseviljuv ja haiguskindel hübriidsort. Varajane, esimesed viljad 46. päeval peale tärkamist. Sobib nii avamaale kui ka kasvuhoonesse. Viljad väikeste kühmukestega, sobivad hästi hapendamiseks.Kurke võib südamerahuga ka salatitesse viilutada - need on täiesti mõruainevabad.
4. Telegraph F1- kuni 35 cm pikkuseks kasvav salatikurk. Pealt on tema koor kenasti sile. Mõruaineid ta ei sisalda.
5. Amazonka F1 - samuti pikaviljaline kurk.
6. Saladin F1 - on kibeainevaba salatikurk. Kurgid kasvavad 36 cm pikaks. Haigustele vastupidav.
7. Trilogy F1 - sarnaneb väga Melodyle. Sobib hästi nii kasvuhoones kui ka avamaal kasvatamiseks.
8. Superstar F1 - 25...30 cm pikkune salatikurk. Sile ja tumeroheline, hea maitsega. Sobib kasvatamiseks katmikalal.
9. Dirigent F1 - on väheldane hapendamiskurk. Saagikus väga hea, haiguskindel. Kurgid on mõruainevabad, tumerohelised, ühtlase suurusega, saledad. Püsivad kaua peale korjamist "kikkis".
10. Profi F1 - varajane, partenokarpne, kibeainevaba, siledakooreline, väikeseviljaline sort. Sort sobib marineerimiseks, hapendamiseks, salatikurgiks. Väga viljakas.
11. Fitness F1 - on poolpikk, siledaviljaline ja kibeaine vaba salatikurk. Viljad on ca 40 cm pikad. Kasvuajal vajab sooja.
12. Alex F1 - on suure ja ühtlase saagikusega sort. Sobib kasvatada avamaal, aga ka kiletunnelis või kasvuhoones. Kurgid sobivad suurepäraselt hapendamiseks ja marineerimiseks. Need on ilusad (kuni 10 cm), peenekühmulised. Kuna need on mõruainevabad, siis võib neid probleemitult kasutada ka salatites ning võileibade katetes.

Kõrvitsatest oleme kasvatanud:
Small Sugar - 110 päeva pärast saad korjata kuni 3 kg oranže vilju, mis on tihedad, mahlased ja magusad. Viljad säiluvad suurepäraselt
Rouge Vif d´Etampes - on vana hea sort. Seemnepakil antakse vilja raskuseks kuni 15 kg. Meil ta kasvas 2017.a. suvel kääriva kompostihunniku otsas ja sügisel pidin poja appi kutsuma, sest minusugune vana köbi ei tohi enam ränki tõsteid teha. Õnneks oli hoiuruumi uks 0,9 m lai ja sealt mahtusid oranžid kõrvitsad nibin-nabin sisse.

Suvikõrvitsatest pakume:
Black Beauty - kasvab kompaktse põõsana. Sort on väga viljakas. Viljad on mustjasrohelised, silinderjad. Neid võib süüa värskena, praetuna, hautatuna, konserveerituna.

Põõsastill - kui jälgid, et taimel oleks piisavalt vett ja toitu, siis pole 2 meetriseks sirgumine talle probleemiks
Apteegitill ´Bronze´- kasvab kuni 1,8 m kõrgeks. Taime õrn lehestik on pronksjas. Maitse on pisut erinev rohelisest "ametivennast". Peetakse eriti sobivaks kalatoitude maitsestamiseks. Tegelikult pakub värvikat vaheldust kõikidele toitudele ning loomulikult ka võileibadele.

Kõik kirjeldatud taimed on kasvatatud potitaimedena.

 

Aastatega olime kinnistunud põhiliselt sordile ´Melody´. Nüüd on lisandunud mitmeid uusi ja häid sorte. Parima mulje neist on jätnud 'Dirigent' ja 'Adam'.

´Profi´

Kurk tahab rahulikult omaette kasvada. Ta ei salli, kui tema lehestikus asjata sobratakse või tema vääte "sobivamale" kohale ümber tõstetakse. Koonerdamata antud sooja kastmisvee eest on ta tänulik ja kui vett ka lehtedele piserdatakse, siis selle vastu pole tal midagi. Liigsoojadel suvepäevadel piserdan kurke kasvuhoones mitu korda päevas ihusooja veega. Mõnel aastal ja mõnel sordil kipub algul isasõisi rohkem olema kui kurgihakatisega õisi. Sellisel puhul soovitatakse peaharu latv maha kaksata - kõrvalharudele moodustuvad eelistatult emasõied.

Igal aastal oleme pakkunud ka mõnda salatikurgi sorti. Nendel on vähemalt 20 cm pikad viljad. Reeglina on need kurgid pealt siledad, seest väheste seemnetega (ei ole vesised) ja hea maheda maitsega.


´Cindel´

´Cindel´id silma rõõmustamas.